Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2018, 00:00

Najväčší dovozcovia piva do Únie. Líder vás prekvapí

Objemy dovezeného piva sú síce výrazne nižšie, než je jeho výroba v rámci EÚ, stále sú však vyššie než je napríklad jeho produkcia na Slovensku.

Najväčší dovozcovia piva do Únie. Líder vás prekvapí
Zdroj: Pixabay

V Európskej únii sa ročne uvarí viac ako 41 miliárd litrov piva. Z toho až pätina - viac ako osem miliárd litrov v Nemecku, ktoré je jednoznačným lídrom európskej produkcie piva. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Eurostat.

Ďalších 5,6 miliárd litrov vyrobí Veľká Británia a štyri miliardy litrov vyrobí Poľsko. Slovensko v tejto štatistike vychádza ako taký európsky trpaslík - minulý rok sa u nás vyrobilo len niečo cez 195 miliónov litrov obľúbeného nápoja. 

Najväčším vývozcom je Holandsko, ktoré pri produkcii 3,9 miliardy litrov približne polovicu vyviezlo. Po 1,6 miliarde litrov vyviezli Nemecko a Belgicko. 

Najviac európskeho pivného exportu smeruje do Spojených štátov amerických. Smerovala tam takmer tretina (1,1 miliardy llitrov) mimoeurópskeho exportu pivovarov z krajín Európskej únie. Ďalších 15 percent exportu smeruje do Číny.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že EÚ je čo sa piva týka úplne sebestačná. Podľa štatistiky zverejnenej európskymi producentmi piva, sa v krajinách EÚ v roku 2015 vypilo 36 miliárd litrov piva. 

Nie je to však celkom tak. Objemy dovezeného piva sú síce výrazne nižšie, než je jeho výroba v rámci EÚ, stále sú však vyššie než je napríklad jeho produkcia na Slovensku. Z krajiny, ktorá do EÚ dováža piva najviac, sa v minulom roku doviezlo viac ako 211 miliónov litrov. Ktorá to je, sa dozviete v galérii.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.