Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2018, 07:02

Grécko opúšťa záchranný program a začína si požičiavať samo

Grécko dnes oficiálne opúšťa tretí a zároveň posledný záchranný program.

Grécko sa dnes púšťa záchranného lana, ktoré mu poskytli predovšetkým ostatné krajiny platiace eurom, aby sa Gréci kvôli vlastnému hlbokému zadlženiu nezrútili do finančnej priepasti.

Atény teraz čakajú prvé neisté kroky na ceste k úplnej opätovnej samostatnosti na trhu s dlhopismi. Urobia tak s ekonomikou, ktorá prešla nekompromisným procesom masívnych úspor a škrtov v štátnych výdavkoch.

Grécko dnes oficiálne opúšťa tretí a zároveň posledný záchranný program. V jeho rámci od veriteľov, prevažne ostatných krajín eurozóny, získalo celkovo 86 miliárd eur.

Od dnes sa má krajina sama financovať na medzinárodných dlhopisových trhoch, ako to robia aj iné štáty.

Úplne slobodné však Grécko nebude. Do splatenia posledných peňazí zo záchranného úveru, teda do roku 2060, budú krajinu naďalej štvrťročne navštevovať experti, ktorí budú mať za úlohu preveriť, či Atény plnia dohodnuté ciele v oblasti verejných financií.

Výška gréckeho dlhu teraz činí 322 miliárd eur, čo je viac ako 180 percent hrubého domáceho produktu. Z toho drvivú väčšinu dlhuje Grécko v rôznej forme ďalším krajinám eurozóny a zlomok Medzinárodnému menovému fondu. V roku 2012 bol dlh krajiny na úkor strát vlastníkov štátnych dlhopisov znížený o zhruba 107 miliárd eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.