Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2018, 00:00

Éra kávy za milióny vo Venezuele by sa mala skončiť

Krajina Južnej Ameriky predstavila novú menu – suverénny bolívar. Tá by mala zatočiť s hyperinfláciou.

Éra kávy za milióny vo Venezuele by sa mala skončiť
Zdroj: Reuters

Venezuela začiatkom uplynulého víkendu zámerne devalvovala svoju menu o 95 percent. Tamojšia vláda na čele s prezidentom Madurom to urobila so zámerom zavedenia novej meny. Včera tak predstavili suverénny bolívar, ktorý bude založený na kryptomene petro krytej ropou. Zo strany štátu má ísť o krok spoľahlivosti a dôveryhodnosti. Od Caracasu, ktorý sa borí okrem hyperinflácie aj s ďalšími hospodárskymi problémami, to však vyznieva opačne. No takýto krok nie je vo svete výnimočný. V minulosti vydali nové, respektíve stiahli meny aj Rusko, Bulharsko či Bielorusko.Škrtanie núl

S ekonomickými problémami sa štát stretáva už od roku 2014, keď začala vo Venezuele klesať produkcia ropy. „Je to kvôli neschopnosti vlády viesť krajinu a poklesu cien ropy na svetových trhoch,“ doplnil dôvody ekonomických patálií krajiny Jakub Rosa zo spoločnosti Across.

Výnosy z predaja čierneho zlata sú pritom pre štátnu kasu markantné, ale jej ťažba

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.