Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2018, 00:00

Zmier sa nekoná. Trump sa opäť vyhráža clami na autá

Nevyrovnanosť ciel na dovezené autá medzi Úniou a USA je dlhodobo tŕňom v oku súčasného vedenia Washingtonu.

Zmier sa nekoná. Trump sa opäť vyhráža clami na autá
Zdroj: Reuters

„Zavedieme 25-percentné clo na každé auto prichádzajúce do USA z Európskej únie,“ uviedol Donald Trump. Ako sa zdá, prezident Spojených štátov sa opäť vrátil k starej pesničke. Aj keď stretnutie so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom naznačovalo, že zavládne „pokoj zbraniam“, americká strana prišla opäť s vyhrážkami. Každý si je vedomý, že Európe – automobilkám i samotným obyvateľom – by podobné represie spravili nemalý škrt cez rozpočet. To, ako by mohli ochranné kroky USA nakoniec ovplyvniť európsky trh, prinášajú HN v otázkach a odpovediach.

Aký by mali vplyv Trumpove clá na ekonomiku Európy?
Starý kontinent bol odjakživa kolískou automobilového priemyslu. Iba v minulom roku sa v jej krajinách vyrobilo viac ako 23 miliónov vozidiel, čo je celkovo 18 percent celosvetovej produkcie. Viac sa už vyrobilo len v Číne, kde bola ročná produkcia takmer 30 miliónov. A práve v prípade automobilového priemyslu je USA pre Európu stabilný a aj veľmi dôležitý partner. Za posledných päť rokov bolo podľa Európskeho automobilového inštitútu USA vždy v prvej päťke importérov automobilov do USA. Ročne sem dovezie štvrť milióna vozidiel. Ešte dôležitejším partnerom je však v prípade exportu, kde je dlhodobo jednotkou. Únia dodáva do USA 1,2 milióna vozidiel ročne. „Dosah ciel zaznamenajú predovšetkým ľudia zamestnaní v automobilovom priemysle. Je možné, že v prípade ich zavedenia budú niektoré spoločnosti prepúšťať ľudí,“ odhaduje finančný analytik Finlord Boris Tomčiak. Odborníci avizujú aj to, že obmedzenie exportu a zníženie finančnej produkcie by sa mohli podpísať na európskej ekonomike stovkam

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.