Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2018, 00:00

Technologickým gigantom hrozia regulácie. Pre aplikácie

Technologickým gigantom hrozia regulácie. Pre aplikácie
Zdroj: Reuters

Aplikácie a ich distribúcia sú pre IT giganty významnou súčasťou ich celkových tržieb. V súčasnej situácii je možné, že táto časť značne utrpí. Čoraz viac vývojárov sa stavia proti vysokým províziám, ktoré spoločnosti za distribúciu v ich obchodoch požadujú. So sťažnosťami chodia priamo za regulátormi.

Monopolné postavenie spoločností Google a Apple si pritom všíma čoraz viac z nich. Európska únia v poslednom čase dáva technologickým spoločnostiam jasne najavo, že ich správanie už nebude naďalej tolerované. Vidieť to môžeme na rekordnej pokute, ktorú protimonopolný úrad udelil pred mesiacom Googlu. Podobná situácia je aj v Spojených štátoch, kde Apple čelí pokute od najvyššieho súdu za neakceptovateľnú výšku provízie za distribúciu aplikácií. Vývojári sa sťažujú, že monopolné postavenie spoločností spôsobuje, že musia akceptovať ich vysoké ceny len preto, aby sa dostali priamo k zákazníkom.

Kľúčové sú protimonopolné orgány
Tie v súčasnosti predstavujú 30 percent z nákupov aplikácií, registrácie predplatného a nákupu digitálneho tovaru v aplikáciách. „Firmy Apple a Google berú príliš vysoké percento zo zisku z aplikácií. Je to pre ne doslova zlatá baňa,“ vyjadril sa šéfredaktor magazínu TouchIT Ondrej Macko.


Viaceré obľúbené európske aplikácie ako Spotify alebo Deezer apelovali pre túto výšku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.