Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2018, 00:00

Najočakávanejšie IPO malo dostať stopku. Saudi to popierajú

Koncern správu vyvracia, ale konkrétne informácie neposkytol a pochybnosti tak naďalej zostávajú.

Najočakávanejšie IPO malo dostať stopku. Saudi to popierajú
Zdroj: TASR

Trhy zostali v šoku. Agentúra Reuters v stredu oznámila, že po dvoch rokoch príprav na najväčšiu primárnu ponuku akcií v histórii sa vstup ropného gigantu Saudi Aramco na burzu nekoná. Miestny minister pre energetiku Chálid Fálih správu včera poprel, no bližšie informácie neuviedol. Objavili sa preto špekulácie, že ide iba o spôsob, ako trhy upokojiť, a najskôr oznámiť oneskorenie a následne odvolanie primárnej ponuky akcií.

Chcú sa sústrediť na iné segmenty
Agentúra Reuters oznámila správu s odvolaním sa na saudskoarabský zdroj. Rozhodnutie sa vraj uskutočnilo už pred časom. Zároveň mala byť pozastavená činnosť finančných poradcov, ktorí na uvoľnení päťpercentného podielu najväčšej ropnej firmy na svete na burzu pracovali. Zmluvy na platby poradcom vraj trvali do júna a spoločnosť ich neobnovila. Dôvodom malo byť presunutie pozornosti krajiny na navrhovanú akvizíciu strategického podielu miestneho petrochemického výrobcu SABIC. Cieľom predaja časti akcií Saudi Aramco totiž bolo získanie prostriedkov na modernizáciu saudskoarabskej ekonomiky, ktorá by ju mala urobiť menej závislou od ropy. „Plánom B je, že Aramco si požičia na dlhopisových trhoch a za tieto požičané peniaze kúpi od suverénneho fondu, teda od štátu strategický podiel v spoločnosti SABIC, ktorá vyrába chemic

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.