Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2018, 00:00

Británia prichádza o pracovnú silu z Únie

Na ostrovoch zaznamenali od roku 1997 najvyšší pokles počtu pracovníkov členských krajín. Ich počet medziročne klesol o 86-tisíc.

Británia prichádza o pracovnú silu z Únie
Zdroj: Reuters

Dnes už 31-ročný Erik Tropp opustil Slovensko ešte v lete roku 2008. A ako väčšina Slovákov, aj on vycestoval do cudziny kvôli lepšiemu zárobku. Po 10 rokoch sa však rozhodol, že sa jeho dobrodružstvo v zahraničí končí, a toto leto sa vrátil domov. Po celej dekáde strávenej v mestečku Rugby neďaleko Birminghamu si povedal dosť. Dôvodom jeho návratu bolo, že aj na Slovensku sa už dá žiť omnoho lepšie ako pred pár rokmi.


Voľné pracovné miesta
A Erik Tropp nie je jediný, čo sa takto rozhodol. Podľa Britského národného štatistického úradu sa za posledný rok rovnako rozhodlo 86-tisíc ďalších Európanov. Počet pracovníkov Európskej únie v Británii sa od apríla do júna 2018 pohyboval okolo čísla 2,28 milióna. Pracovníkov mimo EÚ je zhruba dvakrát menej.
Čísla tamojšieho ministerstva práce sú pritom viac ako optimistické. Miera nezamestnanosti je na úrovni 4,2 percenta, čo je oproti roku 2017 pokles o 0,4 percenta.


O niečo horší pohľad je na mieru zamestnanosti, ktorá ostáva statická. Medzi ľuďmi od 16 do 64 rokov dosiahla úroveň takmer 76 percent, nijako významne sa však

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.