Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2018, 16:08

Únia bude ľutovať, kritizuje Netanjahu plán Bruselu pomôcť Iránu 18 miliónmi

Európska komisia oznámila, že jej pomoc pôjde na podporu malých a stredných podnikov.

Únia bude ľutovať, kritizuje Netanjahu plán Bruselu pomôcť Iránu 18 miliónmi
Zdroj: TASR/AP

Európska únia bude nakoniec ľutovať svoj plán ekonomickej pomoci pre Irán, varoval v piatok na oficiálnej návšteve Litvy izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

"Myslím si, že dávať teraz peniaze tomuto režimu je veľká chyba a malo by sa to zastaviť," vyhlásil Netanjahu o 18 miliónoch eur, ktoré EÚ vyčlenila pre Irán v rámci snáh udržať historickú jadrovú dohodu s Teheránom po tom, čo Spojené štáty znovu uvalili sankcie na Irán.

"Kam pôjdu tieto ďalšie peniaze?" pokračoval podľa tlačovej agentúry DPA Netanjahu a dodal: "Nepôjdu na vyriešenie problému s vodou v Iráne, nepôjdu pre iránskych vodičov kamiónov."

"Pôjdu na rakety a Revolučné gardy v Iráne, Sýrii a na iných miestach Blízkeho východu," upozornil.

Tento mesiac už skôr Spojené štáty znovu uvalili sankcie zamerané na iránsky finančný systém, teda aj na nákupy amerických dolárov iránskou vládou, obchod so zlatom a predaj vládnych dlhopisov.

Ďalšie sankcie vrátane opatrení, ktorých cieľom bude zabrániť Iránu predávať svoju ropu, majú nasledovať v novembri.

Európska komisia oznámila, že jej pomoc pôjde na podporu malých a stredných podnikov, na riešenie výziev v oblasti životného prostredia a na zmiernenie škôd spôsobených drogami.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.