Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2018, 00:00

Microsoft je v Maďarsku obvinený z korupcie

Technologický gigant musí čeliť vyšetrovaniu pre možné úplatky spojené s predajom svojich softvérov.

Microsoft je v Maďarsku obvinený z korupcie
Zdroj: Reuters

Úrady Spojených štátov začali vyšetrovanie, pri ktorom sa má preveriť konanie spoločnosti Microsoft u našich južných susedov. Podľa zdrojov Wall Street Journal môžu firme hroziť pokuty za podieľanie sa na korupcii v maďarských štátnych orgánoch. Spoločnosť už kvôli tomu prepustila štyroch zamestnancov.

Situáciu v súčasnosti preberá Ministerstvo spravodlivosti USA a Komisia pre cenné papiere a burzu podľa zákona o korupčných praktikách v zahraničí. Preverujú najmä to, či predaj softvérov ako Excel či Word sprostredkovateľským firmám v rokoch 2013 a 2014 mohol viesť k úplatkom maďarskej vlády.


Stretnutia s Orbánom
Tieto spoločnosti totiž softvéry od giganta kúpili s veľmi výraznými zľavami, vládnym orgánom ich však predali za pôvodné – značne vyššie ceny. Vyšetrovanie sa teda sústredí na to, či bol rozdiel v cene využitý na manipulovanie v rámci štátnych orgánov. Možnú pokutu za toto správanie je zatiaľ ťažké odhadnúť, podľa šéfredaktora magazínu TouchIT Ondreja Macka by však mohla predstavovať niekoľko miliónov dolárov. V roku 2013 už spoločnosť jednu pokutu dostala od Európskej únie. Sumu 561 miliónov eur musela zaplatiť za zneužívanie dominantného postavenia na trhu.


Microsoft sa vyjadril, že akékoľvek možné zlé konanie v tejto situácii veľmi rýchlo napravil. V súčasnosti s ministerstvom spravodlivosti na príp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.