Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2018, 09:22

USA chcú donútiť EÚ kupovať drahší americký plyn, tvrdí Lavrov

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov reagoval na vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že projekt plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka rozdeľuje Európu.

Sergej Lavrov
Zdroj: Reuters

USA chcú donútiť členské štáty EÚ, aby financovali výstavbu drahej infraštruktúry a začali od nich nakupovať drahší zemný plyn. Povedal to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu.

Reagoval tak na vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že projekt plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka rozdeľuje Európu.

"Nord Stream 2 má výlučne komerčný charakter. Realizácia projektu má za cieľ diverzifikovať trasy dodávok plynu, eliminovať tranzitné riziká a v konečnom dôsledku uspokojiť rastúci dopyt európskych ekonomík po energetických zdrojoch," povedal Lavrov.

Projekt má tiež podľa neho "zvýšiť úroveň pozitívnej vzájomnej ekonomickej závislosti medzi Ruskom a EÚ, na ktorej spočívajú obojstranne výhodné vzťahy a stabilita na európskom kontinente".

Nord Stream 2 má prepojiť Rusko a Nemecko cez Baltské more. Dokončením Nord Streamu 2 sa zdvojnásobí ročná kapacita už existujúceho plynovodu Nord Stream, ktorým Rusko prepravuje 55 miliárd kubických metrov suroviny.

Výstavba plynovodu Nord Stream

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.