Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2018, 09:22

USA chcú donútiť EÚ kupovať drahší americký plyn, tvrdí Lavrov

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov reagoval na vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že projekt plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka rozdeľuje Európu.

Sergej Lavrov
Zdroj: Reuters

USA chcú donútiť členské štáty EÚ, aby financovali výstavbu drahej infraštruktúry a začali od nich nakupovať drahší zemný plyn. Povedal to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu.

Reagoval tak na vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že projekt plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka rozdeľuje Európu.

"Nord Stream 2 má výlučne komerčný charakter. Realizácia projektu má za cieľ diverzifikovať trasy dodávok plynu, eliminovať tranzitné riziká a v konečnom dôsledku uspokojiť rastúci dopyt európskych ekonomík po energetických zdrojoch," povedal Lavrov.

Projekt má tiež podľa neho "zvýšiť úroveň pozitívnej vzájomnej ekonomickej závislosti medzi Ruskom a EÚ, na ktorej spočívajú obojstranne výhodné vzťahy a stabilita na európskom kontinente".

Nord Stream 2 má prepojiť Rusko a Nemecko cez Baltské more. Dokončením Nord Streamu 2 sa zdvojnásobí ročná kapacita už existujúceho plynovodu Nord Stream, ktorým Rusko prepravuje 55 miliárd kubických metrov suroviny.

Výstavba plynovodu Nord Stream

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.