Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2018, 11:20

Americký reťazec predáva tričká s kosákom a kladivom. Čelí za ne tvrdej kritike

Ľudia sa teraz firme posmievajú a počin odsudzujú ako hlúposť.

Americký reťazec predáva tričká s kosákom a kladivom. Čelí za ne tvrdej kritike
Zdroj: Wallmart

Kontroverziu na sociálnych sieťach vyvolala akcie amerického reťazca Walmart, ktorý začal predávať oblečenie so symbolikou bývalého Sovietskeho zväzu.

Na tričkách, mikinách a tielkach zobrazuje kosák, kladivo a nápis v azbuke CCCP. Ľudia počin reťazca kritizujú, vidia v ňom pripomienku stalinistickej diktatúry majúcej na svedomí milióny ľudských životov.

Ľudia sa teraz firme posmievajú a počin odsudzujú ako hlúposť.

Nápis CCCP v azbuke znamenal skratku ZSSR pre Zväz sovietskych socialistických republík. Napríklad tričká predáva za 19,99 dolárov.

"So svastikou nemáte?" Pýtajú sa diskutujúci. Obchod podľa nich nahráva Kremľu a propaguje symboly štátu, ktorý má na svedomí vraždy a utrpenie miliónov ľudí.

"Symboly masových vrážd, dostupné za znížené ceny. Vďaka Walmart," ironicky poznamenala na Twitteri americká publicistka Anne Applebaumová, svojho času ocenená Pulitzerovou cenou za knihu" Gulag. História "o sovietskych väzenských táboroch.

"Dúfam, že, géniom' marketingu Walmarte je zle, keď sa spätne pozrú na tento hlúpy nápad," prihodil si finančník William Browder, ktorý sa pred niekoľkými rokmi zasadil o prijatie protiruských sankcií v americkom Kongrese.

Nechýbajú však ani paródie, ani výzvy na bojkot reťazca, podľa ktorého sa symboly niekdajšieho Sovietskeho zväzu stali kontroverznými ikonami popkultúry, podobne ako napríklad tvár revolucionára Che Guevaru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.