Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2018, 15:34

Americká ekonomika rastie rýchlejšie, ako sa očakávalo

Niektorí ekonómovia však upozorňujú, že k vysokému rastu za apríl až jún prispeli mimoriadne okolnosti a že v ďalších mesiacoch tempo rastu ekonomiky znovu spomalí.

Americká ekonomika rastie rýchlejšie, ako sa očakávalo
Zdroj: MercatorNet

Ekonomika Spojených štátov vzrástla v druhom štvrťroku v celoročnom prepočte o 4,2 percenta. To je o 0,1 percentuálneho bodu viac, než uvádzal prvý rýchly odhad zverejnený na konci minulého mesiaca.

Tempo rastu bolo najvyššie od tretieho štvrťroka 2014, uviedlo dnes americké ministerstvo obchodu. K revízii smerom nahor prispeli hlavne vyššie výdavky firiem za softvér a pokles dovozu.

Ekonomika v druhom štvrťroku zrýchlila z 2,2 percenta v prvých troch mesiacoch tohto roka. Analytici v ankete agentúry Reuters očakávali, že rast bude naopak spresnený smerom nadol, a to na štyri percentá.

V medziročnom porovnaní, teda proti druhému štvrťroku minulého roka, predstavoval rast ekonomiky 2,9 percenta. To je tiež o 0,1 percentuálneho bodu viac, než uvádzal prvý rýchly odhad.

Niektorí ekonómovia však upozorňujú, že k vysokému rastu za apríl až jún prispeli mimoriadne okolnosti a že v ďalších mesiacoch tempo rastu ekonomiky znovu spomalí. Za celý tento rok by mal hrubý domáci produkt (HDP) stúpnuť o tri percentá, čo by bol najvýraznejší vzostup od roku 2005, kedy rast predstavoval 3,5 percenta.

K revízii prispeli vyššie nákupy softvéru zo strany podnikov, ako sa predpokladalo. Znížil sa aj dovoz ropy. Vyššia firemné výdavky a slabšie dovoz vykompenzovali aj revíziu výdavkov spotrebiteľov mierne smerom nadol.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.