Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2018, 20:21

Spojené štáty podali sťažnosť na Rusko. Dôvodom sú clá na americký tovar

Podľa Američanov porušilo Rusko pravidlá tým, že clá zaviedlo len na americký tovar.

Spojené štáty podali sťažnosť na Rusko. Dôvodom sú clá na americký tovar
Zdroj: TASR

Spojené štáty dnes podali na Svetovej obchodnej organizácii (WTO) sťažnosť na Rusko kvôli opatreniam, ku ktorým Moskva pristúpila v reakcii na americké clá na dovoz ocele a hliníka do USA.

​Washington uviedol, že Rusko porušilo pravidlá WTO, pretože clá zavedené v júli uplatňuje len na tovary dovážané z USA a nie na dovoz z žiadnej inej krajiny. Okrem toho sadzby sú vyššie, ako povoľujú pravidlá WTO. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Rusko má teraz 60 dní na urovnanie sporu. Potom môžu Spojené štáty WTO požiadať o jeho posúdenie.

Ruské ministerstvo hospodárstva vyhlásilo, že USA si vyložili nesprávne povahu prijatých opatrení. "My rokujeme v rámci dohody WTO o osobitných ochranných opatreniach, ktoré umožňujú krajinám kompenzovať škody vzniknuté v dôsledku 'špecifických ochranných opatrení' prijatých inou krajinou (v tomto prípade USA)," napísalo ministerstvo.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Washington má právo prípad predložiť WTO, ale že "v tomto prípade Rusko samozrejme použije celý rad protiargumentov".

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.