Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 00:00

Sladkosti sú menšie, ich cena často rovnaká

Niektorí výrobcovia ponúkajú menší obsah v rovnakom balení a za rovnakú cenu. Vyššie réžie na výrobu im tak pokrýva samotný zákazník.

Sladkosti sú menšie, ich cena často rovnaká

Trend zmenšených balení na pultoch pociťujú zákazníci nakupujúci v maloobchodných predajniach na vlastnej koži čoraz častejšie. Niekedy dokonca dochádza k situáciám, keď zostáva balenie vrátane uvedenej gramáže nezmenené a mení sa iba jeho objem. Vtedy tvorí polovicu či dokonca tri štvrtiny balenia vzduch. Najväčším problémom je, že cena zostáva často pôvodná, a tak dochádza k zavádzaniu zákazníka. Na zmeny v hmotnosti či objeme má síce výrobca právo, no podľa zákona musí zákazník prostredníctvom obalu dostávať vždy pravdivú informáciu.

Argumentom je zdravie
Opakované ubúdanie gramáže z čokoládových tyčiniek, znižovanie hmotnosti balení čokoládových guľôčok, hry s pôvodnou štruktúrou cukroviniek či menší objem jogurtov v kelímkoch. To sú rôzne spôsoby výrobcov, ktorými sa snažia dosiahnuť spoločný cieľ. Jeho korektnosť voči spotrebiteľovi však zostáva otázna.

Kým jedna strana sa odvoláva na podporu zdravého životného štýlu, druhá sa cíti ukrivdená. „Výrobcovia reagujú zmenšením veľkosti balenia na aktuálne trendy a dopyt po výrobkoch s nižším obsahom kalórií,“ myslí si Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska. Tu sa teda zdá byť hlavnou príčinou hlavne snaha predajcov o vyhovenie zákazníkovi. Výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky Ľubomír Tuchscher to potvrdzuje slovami, že „ľudia si nechcú úplne odoprieť svoju obľúbenú sladkosť, no často im stačí aj menšia dávka cukru.“


Opačný názor však môže mať samotný

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.