Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 00:00

Brusel vystaví od septembra halogénovým žiarovkám stopku

Cieľom opatrenia je prinútiť Európanov k prechodu na efektívnejšie osvetlenie.

Brusel vystaví od septembra halogénovým žiarovkám stopku
Zdroj: Reuters

Krajiny Európskej únie nebudú od septembra vyrábať či dovážať halogénové žiarovky. Ich predajcovia sa však budú môcť ďalej zbavovať svojich zásob. Krok je finálnou fázou postupného sťahovania neefektívnych žiaroviek z trhu, ktoré prebieha od roku 2009. Cieľom opatrenia je prinútiť Európanov k prechodu na efektívnejšie osvetlenie.

Definitívne stop
Podľa európskych smerníc patria halogénové lampy do kategórie D, čo je energeticky najmenej efektívny druh osvetlenia. Preto sa členské štáty Európskej únie v roku 2009 zhodli na tom, že je potrebné tento druh osvetlenia postupne stiahnuť z obehu.

Podľa pôvodného plánu Európskej komisie malo dôjsť k finálnej fáze, teda zákazu výroby a dovozu halogénových žiaroviek, už 1. septembra 2016. Komisia sa však vzhľadom na vtedajšiu situáciu na trhu s LED osvetlením rozhodla posunúť termín na tento rok.

Halogénová

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.