Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 00:00

Obchodná vojna má už niekoľko bitiek za sebou

V poslednom období je počuť slová sankcie a clá o čosi častejšie. Obchodný spor vedú medzi sebou štáty po celom svete, čím sa obchodná vojna stala svetovou. HN vám prinášajú šesť najdôležitejších z nich.

Obchodná vojna má už niekoľko bitiek za sebou
Zdroj: Reuters

1. Ochranársky inštinkt (Európa voči Číne)
Všetko odštartovala Európska únia, ktorá chcela clami uvalenými na čínsku oceľ a hliník ochrániť európskych výrobcov. Na lacnú čínsku oceľ uvalila clá vo výške od 17,2 až do 27,9 percenta. Naši oceliari sa tak stali voči dotovanej čínskej výrobe o niečo odolnejší aj keď čínski predstavitelia vyjadrili nad týmto krokom veľké znepokojenie. Opatrenie malo pomôcť až 15 krajinám Únie, najmä však Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Poľsku, ale aj východoslovenskej fabrike U. S. Steel.

2. Pingpong s miliardami
(USA voči Číne)
Marcové clá Washingtonu voči Pekingu na oceľ a hliník odštartovali sériu protiopatrení, ktoré obe krajiny stáli stovky miliónov dolárov. USA naposledy preclili čínsky tovar v hodnote 16 miliárd dolárov. Ešte pred tým to bol tovar v hodnote 34 miliárd dolárov a americký prezident Donald Trump avizuje tretie kolo vo výške až 200 miliárd. Na všetky kroky Čína odpovedá rovnakou mincou. Washington sa pritom vyhráža, že zavedie ďalšie clá až do výšky 500 miliárd amerických dolárov, čo predstavuje ročný import Číny do najväčšej ekonomiky sveta.


3. Obchodná studená vojna (USA a Rusko)
Otrava ruského agenta Sergeja Skripaľa mala dohru na aj ekonomickom poli. Biely dom dospel k záveru, že túto akciu má na svedomí Moskva, a tak

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.