Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 20:01

Cena akcií Amazonu dosiahla dôležitý medzník, prvýkrát prekonala hranicu 2-tisíc dolárov

Firma by čoskoro mohla dosiahnuť trhovú kapitalizáciu jeden bilión dolárov.

Cena akcií Amazonu dosiahla dôležitý medzník, prvýkrát prekonala hranicu 2-tisíc dolárov
Zdroj: Reuters

Cena akcií amerického internetového predajcu Amazon dnes po začatí obchodovania prvýkrát prekonala hranicu 2000 doárov (1710 eur).

To je dôležitý medzník v raste akcií firmy, ktorá by tak čoskoro mohla dosiahnuť trhovú kapitalizáciu jeden bilión dolárov, čo sa na začiatku tohto mesiaca ako prvej americkej firme podarilo Applu, upozornil spravodajský server CNBC.

Akcie Amazonu predpoludním miestneho času (pred 18:00 SELČ) vystúpili až na 2025 dolárov. K tomu, aby dosiahli trhovú kapitalizáciu jeden bilión dolárov, im tak chýbalo zhruba 25 dolárov.

Nový rekord akcií Amazonu prichádza deň potom, čo akcie posilnili o 3,2 percenta vďaka analytikom Morgan Stanley. Tí zvýšili 12-mesačný cenový cieľ k akciám Amazonu na 2500 dolárov z doterajších 1850 dolárov. V porovnaní so stredajšou záverečnou cenou akcií je nový cenový cieľ vyšší o viac ako 25 percent.

Akcie Amazonu od začiatku tohto roka stúpli o takmer 71 percent. Za posledných 12 mesiacov sa ich cena viac ako zdvojnásobila.

Amazon je teraz za Applom druhou najhodnotnejšou verejne obchodovanou firmou z USA. Tento rok v marci sa mu podarilo prekonať Alphabet, materskú firmu Googlu.

Rast akcií Amazonu v poslednom roku podporuje prudké zvýšenie tržieb, pretože stále viac nákupov sa uskutočňuje cez internet, a presun počítačových aktivít podnikov k technológii cloud, ktorá poskytuje firmám softvér a dáta zo vzdialených serverov a databáz. V tejto oblasti má popredné postavenie na trhu dcérska spoločnosť Amazon Web Services.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.