Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 21:41

Trump je pripravený uvaliť nové clá na čínsky tovar za 200 miliárd dolárov

Akcie v USA na správu zareagovali citeľným poklesom.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump je pripravený uvaliť ďalšie clá na tovar z Číny v ročnej hodnote 200 miliárd dolárov. S odvolaním na šesť svojich zdrojov to uviedla agentúra Bloomberg.

Trump tak mieni urobiť budúci týždeň, keď sa končí lehota, v ktorej je možné sa k návrhu vyjadrovať. Akcie v USA na správu zareagovali citeľným poklesom.

Chystané clá sa týkajú širokej škály výrobkov, od selfie tyčí až po polovodiče. Firmy a ďalšie subjekty môžu pripomienky k návrhu predkladať do 6. septembra, po tomto termíne chce Trump podľa informácií agentúry cla začať uplatňovať.

Obe krajiny už na seba clá uplatňujú, každá na dovoz v ročnej hodnote 50 miliárd dolárov. Ako Washington, tak Peking pritom hrozia, že ďalšie clá môžu prísť, a to v závislosti na postoji druhej strany.

Minulý týždeň sa skončilo bez jasného výsledku zatiaľ posledné kolo rokovaní o vzájomnom obchode.

Zavedenie ciel na tovar za 200 miliárd dolárov je doteraz najväčším zásahom, ktorý predstavuje významnú eskaláciu obchodnej vojny medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami a zrejme ďalej oslabí finančné trhy, ktoré rastúce napätie znepokojuje.

Trump už skôr povedal, že je pripravený začať uplatňovať clo na všetky dovozy z Číny, čo by sa týkalo tovaru v ročnom objeme okolo 500 miliárd dolárov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.