Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 23:04

Akcie v USA kvôli obchodnému napätiu a výpredajom výrazne oslabili

V centre pozornosti trhu je rokovanie o Severoamerickej dohode o voľnom obchode, rovnako ako obchodné napätie medzi USA a Čínou.

Akcie v USA kvôli obchodnému napätiu a výpredajom výrazne oslabili
Zdroj: Reuters

Akcie na burze v USA dnes výrazne oslabili kvôli obavám z obchodného napätia aj kvôli výpredajom pred predĺženým víkendom a ukončili tak štvordňový vzostup. V pondelok Spojené štáty oslavujú Deň práce.

Index Dow Jones klesol o 0,53 percenta na 25 987,06 bodu. Širší index Standard & Poors 500 klesol o 0,44 percenta na 2901,13 bodu. Index technologického trhu Nasdaq stratil 0,26 percenta na 8088,36 bodu.

V popoludňajších hodinách sa výpredaje akcií zvýšili. Index volatility CBOE, ktorý je najsledovanejším z takzvaných indikátorov strachu, stúpol na najvyššiu úroveň za viac ako týždeň. "Dáva zmysel, že po vzostupe, ktorý sme mali, niektorí investori a obchodníci jednoducho nechcú pred dlhým víkendom riskovať. Bude zaujímavé, ako sa situácia vyvinie po začatí obchodovania v utorok," uviedol Shawn Cruz z maklérskej firmy TD Ameritrade.

V centre pozornosti trhu je rokovanie o Severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA), rovnako ako obchodné napätie medzi USA a Čínou.

Negatívny vplyv na akcie mala správa agentúry Bloomberg, že prezident Donald Trump je pripravený budúci týždeň uvaliť ďalšie clá na tovar z Číny v ročnej hodnote 200 miliárd dolárov.

Na rekord sa dostali akcie spoločnosti Apple. Po správe, že firma 12. septembra predstaví nové telefóny iPhone, posilnili o 1,5 percenta. Neskôr sa ich zisk mierne znížil.

Americký dolár dnes prvýkrát za päť dní posilňuje ku košu hlavných svetových mien. Medzi investormi klesol záujem o rizikovejšie investície kvôli obavám, že Spojené štáty budúci mesiac zavedú ďalšie clá na čínsky tovar.

Dolár ťaží aj z prepadu mien rozvíjajúcich sa krajín a z najnovšej štatistiky o spotrebiteľských výdavkoch.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, krátko po 21:45 SELČ pridával 0,14 percenta na 94,737 bodu. Dolár k euru mal k dobru 0,33 percenta na 1,1668 USD, k japonskému jenu ale 0,57 percenta strácal a nachádzal sa na 111 JPY. Euro k jenu strácalo 0,9 percenta na 129,57 JPY.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.