Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 23:21

Trump pohrozil odchodom z WTO: Ak sa nezačne správať rozumne, vystúpim

Svetová obchodná organizácia sa musí správať k USA lepšie, vyhlásil americký prezident.

Trump pohrozil odchodom z WTO: Ak sa nezačne správať rozumne, vystúpim
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump chce vystúpiť zo Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ak sa nebude k Spojeným štátom správať lepšie. Pilier svetového obchodného systému kritizoval dnes v rozhovore s agentúrou Bloomberg.

"Ak sa nezačne správať rozumne, vystúpim z WTO," povedal dnes Trump v rozhovore s agentúrou Bloomberg v Bielom dome.

Odchod USA z organizácie, ktorá sídli v Ženeve, by vážne narušil mnohostranný obchodný systém, ktorý USA pomohli po druhej svetovej vojne vybudovať.

Americký prezident už minulý mesiac vyhlásil, že USA sú vo veľkej nevýhode, pretože WTO s nimi zaobchádza "veľmi zle" a že organizácia musí "zmeniť svoje spôsoby".

Podľa obchodného splnomocnenca Roberta Lighthizera bolo v roku 2001 chybou umožniť Číne vstup do WTO. Lighthizer už dlho apeluje, aby Spojené štáty voči WTO zaujali agresívnejší postoj, pretože organizácia nie je schopná vysporiadať sa s netrhové ekonomikou, akou je Čína.

Lighthizer vyhlásil, že systém riešenia sporov na pôde WTO narúša suverenitu USA, najmä v antidumpingových prípadoch.

Spojené štáty blokujú vymenovanie sudcov odvolacieho orgánu WTO, čím vzniká možnosť, že v najbližších rokoch prestane fungovať, píše Bloomberg.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.