Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2018, 18:57 Aktualizované dňa 31.08.2018 o 22:21

Trump tlačil na Kanadu. Novú dohodu sa však uzavrieť nepodarilo

Americký prezident bol pred rokovaniami optimista.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: Reuters

Delegácie Spojených štátov a Kanady pokračovali v piatok v ťažkých rokovaniach o zmenách v dohode o zóne voľného obchodu. 

Šéfka kanadskej delegácie, ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová sa stretla s americkým obchodným splnomocnencom Robertom Lighthizerom.

Kanadská rozhlasová stanica CBC informovala, že hlavnou témou bolo poškodzovanie kanadských producentov mlieka americkými ochrannými clami.

Vo štvrtok (30.8.) rokovali delegácie do neskorých nočných hodín. Kanada zostáva pod tlakom, lebo Spojené štáty a Mexiko sa už dohodli na zmenách v dohode o voľnom obchode z roku 1994.

Prezident Donald Trump chcel ešte v piatok poslať do Kongresu text novej dohody s Kanadou. Dokument mal byť len rámcový. Kongres by potom všetky jej podrobnosti mal dostať do 30 dní.

Trump tlačil

Prezident Trump bol vo štvrtok optimistom. "Predpokladám, že sa nachádzame krátko pred dosiahnutím dohody," uviedol. Šéf Bieleho domu predtým pohrozil, že ak nebude dohoda, znovu zvýši dovozné clo na autá vyrábané v Kanade a importované do USA.

Rokovania však skončili neúspešne. Na svojom webe to napísal denník The Wall Street Journal. Očakáva sa, že prezident Donald Trump bude americký Kongres informovať iba o koncepte plánov na dohodu s Mexikom s tým, že Kanada sa k upravenej dohode možno pripojí neskôr.

Rokovania obnovia

Podľa oznámenia hlavného vyjednávača USA, amerického obchodného splnomocnenca Roberta Lighthizera, budú dvojstranné rokovania s Kanadou, pre ktoré Trump stanovil dnešný deň ako konečný termín, obnovená už budúcu stredu.

Na správu o konci rozhovorov bez dohody reagovali rastom americké dlhopisy, naopak oslabil kanadský dolár.

Tieň na prebiehajúce rozhovory vrhol výrok prezidenta Trumpa, ktorý tento týždeň povedal neoficiálne agentúre Bloomberg, že prípadná obchodná dohoda s Kanadou bude úplne vychádzať z požiadaviek Spojených štátov. Trump svoje slová následne dnes večer potvrdil ešte na Twitteri.

Kľúčová dohoda

Analytici upozorňujú, že udržať Kanadu v dohode je dôležité. Mnoho výrobcov si totiž vybudovalo životne dôležité dodávateľské procesy, ktoré sú závislé na voľnom prekračovaní hraníc všetkých troch krajín NAFTA.

Pohyb obrovského objemu tovaru medzi týmito troma krajinami a integrácia činností sú nevyhnutné pre uzavretie trojstrannej dohody. Pre udržanie Kanady v regionálnom obchodnom bloku existujú aj politické dôvody.

Podľa niektorých by pre Mexiko bolo ťažké presadiť "Trumpovu dohodu" doma, ak by Kanada nesúhlasila s tým, že je to dobrá dohoda. Tiež Mexiko vyhlásilo, že chce, aby Kanada bola súčasťou novej dohody.

Pôvodná dohoda NAFTA bola uzavretá pred 24 rokmi medzi USA, Mexikom a Kanadou.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.