Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2018, 17:02

Nový rozmer do emisného škandálu Volkswagenu? Technici vypovedali, že sa to môže týkať aj benzínových motorov

  • Ak sa správy potvrdia, mohlo by to priniesť nový rozmer do emisného škandálu Volkswagenu, ktorý už na pokutách za manipulácie s emisnými testami vozidiel s naftovým motorom stál automobilku 27 miliárd eur.
  • Automobilka je vyšetrovaná kvôli tomu, že manipulovala s emisnými testami pri naftových vozidiel, aby vykazovali oveľa nižšiu úroveň znečistenia a aby splnili emisné normy.
Automobilka Volkswagen
Zdroj: Reuters

Technici automobilky Volkswagen povedali vyšetrovateľom, že u niektorých vozidiel VW, Audi a Porsche s benzínovým motorom sa mohlo manipulovať s emisnými testami. Napísal to nemecký denník Bild am Sonntag s odvolaním sa na interné dokumenty a výpovede svedkov.

Novy rozmer do škandálu?

Ak sa správy potvrdia, mohlo by to priniesť nový rozmer do emisného škandálu Volkswagenu, ktorý už na pokutách za manipulácie s emisnými testami vozidiel s naftovým motorom stál automobilku 27 miliárd eur.

Hovorca Volkswagenu, materskej firmy Audi a Porsche, uviedol, že nebude komentovať prebiehajúce vyšetrovanie. 

Dodal, že automobilka v posledných mesiacoch intenzívne rokuje so Spolkovým úradom pre motorové vozidlá a nič nové sa zatiaľ nedeje.

Škandál sa týka aj Škoda Auto

Automobilka je vyšetrovaná kvôli tomu, že manipulovala s emisnými testami pri naftových vozidiel, aby vykazovali oveľa nižšiu úroveň znečistenia a aby splnili emisné normy. Podľa denníka mohlo byť manipulované tiež s prevodovkami a softvérom vozidiel s benzínovým motorom tak, že tieto vozidlá vykazovali nižšie emisie oxidu uhličitého (CO2) a spotreby paliva.

V Európe sú vozidlá zdanená podľa úrovne znečisťujúcich emisií CO2, upozornila agentúra Reuters.

Koncern Volkswagen v septembri 2015 v reakcii na obvinenia amerických úradov priznal, že do približne 11 miliónov naftových áut po celom svete nainštaloval softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií oxidov dusíka. Škandál sa tiež týka zhruba 1,2 milióna vozidiel českej divízie Škoda Auto.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.