Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 00:00

Ak USA odídu, malí budú mať problém

Podľa analytikov sú USA dosť silné, aby mohli dohody riešiť na vlastnú päsť. To však bude nevýhodou pre malé ekonomiky, ktoré dosiaľ Svetová obchodná organizácia svojou politikou podporovala.

Ak USA odídu, malí budú mať problém
Zdroj: Reuters

„Ak sa nezačne správať rozumne, vystúpim z WTO.“ Takto sa americký prezident Donald Trump vyhráža Svetovej obchodnej organizácii. World Trade Organisation, známa pod skratkou WTO, vznikla pred 23 rokmi po tom, čo deklaráciu o jej utvorení podpísalo 124 krajín. Medzi nimi bola aj Slovenská republika. Členská základňa sa odvtedy rozrástla na dnešných 164 členov. Dôvod bol jednoduchý, a to nahradiť dovtedajšiu dohodu o clách a obchode z roku 1948, ktorá niesla skratku GATT, a podporiť svetovú ekonomiku, ako aj rast menších a zaostalejších hráčov na trhu.

Roztvárajúce sa nožnice
Primárna úloha WTO je zohrávať významnú úlohu v balansovaní globálnych nerovností. Organizácia vytvára podmienky pre menej bohaté štáty na to, aby dokázali rýchlejšie dobiehať ekonomicky vyspelejšie štáty. A to sa Trumpovej administratíve, pochopiteľne, nepáči. „Je skutočne pravda, že clá rozvíjajúcich sa štátov uvalené na americký tovar sú vyššie ako clá Američanov na produkty z rozvíjajúcich sa štátov. Na druhej strane, bez WTO a takejto politiky by bol ekonomický rast menej vyspelých ekonomík slabší,“ tvrdí finančná expertka Finlord Eva Mahdalová.


Svetová obchodná organizácia stanovuje jednotné pravidlá medzinárodného obchodu medzi členskými krajinami, ktoré samotné krajiny odsúhlasili. Organizácia by mala dohliadať na dodržiavanie týchto pravidiel, ako aj na penalizáciu krajín, ktoré sa nimi neriadia. „Otázne je, ako efektívne tento mechanizmus v praxi funguje, keďže vyšetrovacie a súdne p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.