Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 13:26

Americký dolár je prekážkou globálneho obchodu, vyhlásil Erdogan

Spojené štáty minulý mesiac uvalili sankcie na niektorých členov tureckej vlády v snahe prinútiť Ankaru, aby prepustila zadržiavaného amerického občana.

Americký dolár je prekážkou globálneho obchodu. Vyhlásil to v pondelok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého krajina čelí sankciám USA a ekonomika zápasí s problémami.

"Navrhujeme obchodovať radšej s našimi vlastnými menami ako s americkým dolárom," povedal Erdogan na summite krajín strednej Ázie v Kirgizsku podľa tureckej štátnej tlačovej agentúry Anadolu.

Pozrite si archívny komentár k tureckej kríze

Spojené štáty minulý mesiac uvalili sankcie na niektorých členov tureckej vlády v snahe prinútiť Ankaru, aby prepustila zadržiavaného amerického občana. Sankcie vystrašili investorov.

Turecká líra výrazne oslabila a miera inflácie v krajine minulý mesiac vzrástla na takmer 18 percent.

​Rusko, ktoré tiež čelí sankciám Západu, vrátane USA, sa v uplynulých týždňoch pokúsilo odkloniť od dolára pri medzinárodných obchodných transakciách.
"Potrebujeme sa zbaviť dolára ako prostriedku vzájomnej výmeny a hľadať iné alternatívy," vyhlásil štátny tajomník ruského ministerstva zahraničných vecí Sergej Rjabkov minulý týždeň pre agentúru TASS.

Medzinárodné kontrakty sa často realizujú v amerických dolároch z dôvodu menovej stability.

Turecká centrálna banka, ktorá v júli odmietla zvýšiť úrokové sadzby a udržala ich na doterajšej úrovni 17,75 percenta, v pondelok vzhľadom na vysokú infláciu uviedla, že predstavuje vážne riziko pre cenovú stabilitu, a preto bude konať. Nasledujúce zasadnutie menového výboru banky sa uskutoční 13. septembra.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.