Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

Svet sa bojí Číňanov, o ich peniaze už nestojí

V prvom polroku dosiahli čínske investície v Spojených štátoch len 2,1 miliardy dolárov.

Svet sa bojí Číňanov, o ich peniaze už nestojí
Zdroj: Reuters

Harašenie s vyššími clami nie je jediným nástrojom obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Americká administratíva – a s ňou aj európske vlády, aj keď zatiaľ iba mierne – priviera dvere čínskym investorom. Západ sa bojí, že sa Číňania cez akvizície dostanú k vyspelým technológiám. Preto ju zastavujú.

Prezident Donald Trump nedávno podpísal zákon, ktorý sprísňuje pravidlá pre posudzovanie zahraničných investícií. Americký Výbor pre zahraničné investície CFIUS bude prísnejšie skúmať akvizície v oblasti technológií, infraštruktúry alebo všade tam, kde pôjde o osobné dáta.

Teraz je to na papieri s podpisom prezidenta, prepad záujmu čínskych investorov však prišiel už skôr. V prvom polroku dosiahli čínske investície v Spojených štátoch len 2,1 miliardy dolárov, zatiaľ čo na vrchole v roku 2016 to bolo 46 miliárd. Číňania už pochopili „signály“, ktoré im americké úrady vysielali.


Začiatkom roka skrachovala napríklad kúpa finančnej spoločnosti MoneyGram, o ktorú sa usilovala čínska firma Ant Financial zo skupiny Alibaba, ktorú vlastní najbohatší Číňan Jack Ma. CFIUS vyslovil obavy, že „osoby so zlými úmyslami“ by sa mohli dostať k dátam o zamestnancoch americkej armády, ktorí službu využívajú na posielanie peňazí.


Česko ešte len začína
Hodnotenie investícií z hľadiska bezpečnosti a verejného poriadku chystá aj Česko, legislatívny proces je však len na začiatku. V súčasnosti nemá krajina podľa analýzy ministerstva priemyslu zodpovedajúce zákony, na základe ktorých by dokázala nežiaduce investície zastaviť. Úradníci oficiálne z diplomatických dôvodov tvrdia, že nové nástroje sa budú dotýkať investorov zo všetkých tretích krajín. Je však zrejmé, že na muške budú hlavne firmy z krajín, ako je Čína (

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.