Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

Kakaovníky napadli škodce. Cena čokolády oproti vlaňajšku vystrelila

Kritickú situáciu pestovateľov kakaových bôbov majú pomôcť vyriešiť odolnejšie odrody kakaovníkov.

Kakaovníky napadli škodce. Cena čokolády oproti vlaňajšku vystrelila
Zdroj: Reuters

Farmári z Pobrežia Slonoviny pocítili dosah klimatických zmien či strát spôsobených plesňami a ďalšími škodcami na vlastnej koži. V júni tohto roka musel v dôsledku týchto problémov najväčší svetový producent kakaa vyrúbať stromy na tisíckach hektárov. Ak to bude pokračovať, hrozí, že Slovák, ktorý podľa štatistík skonzumuje ročne viac než 4 kilogramy čokolády, cukroviniek a kakaového prášku, o pár rokov na pultoch predajní nájde svoje obľúbené sladkosti obmedzene alebo za mimoriadne vysoké ceny. Už dnes si čokoládu kupujeme o 4,2 percenta drahšiu ako pred rokom a podľa najnovších štúdií v priebehu niekoľkých dekád hrozí jej celosvetový deficit.

Kakaovníky totiž nemajú dobré klimatické podmienky na vývoj, čo môže spôsobiť ich postupný úbytok. Ak sa prognózy naplnia, zákazníci budú musieť siahať čoraz hlbšie do svojich peňaženiek. „Pokiaľ by došlo k zhoršeniu dostupnosti kakaa a obmedzeniu jeho produkcie, jeho cena by vzrástla. To by vyvolalo tlak na rast cien produktov,“ objasňuje Róbert Kičina, manažér pre korporátne záležitosti Nestlé Slovensko. Riešením by mohli byť odolnejšie kakaovníky, do ktorých vývoja potravinový koncern Mars vlani investoval takmer miliardu eur.

Začiatok minulého roka sa niesol v znamení nízkej ceny kakaa. Jeho pestovatelia čelili neľahkej situácii, pretože nadbytok komodity na svetových trhoch strhol jeho cenu na 16-ročné minimá. Dnes je situácia opačná. Ceny stúpajú nahor. Neženie ich tam nadbytok komodity, ale skôr hrozba jeho nedostatku. Za posledný rok cena kakaa stúpla o takmer 15 percent a jeho najväčší svetoví producenti hlásia, že ich plantáže v čoraz väčšej miere napádajú vírusy, škodcovia či plesne. Podľa najhorších scenárov by sa kakao mohlo do roku 2050 prestať pestovať vo väčšine regiónov na planéte.

Neisté prognózy
Z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.