Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2018, 00:00

Afrika sa dostáva do centra diania globálnej obchodnej vojny

Po ohlásení nemeckej investície do angolskej armády pokukuje po čiernom kontinente aj Čína. Rozhodla sa pomôcť mu za tri roky desiatkami miliárd dolárov.

Afrika sa dostáva do centra diania globálnej obchodnej vojny
Zdroj: TASR

Najchudobnejší región sveta a kontinent, ktorý sa stále nespamätal z dedičstva koloniálnej politiky. Afrika sa v týchto dňoch opäť dostáva do centra pozornosti. Po otvorení čínsko-afrického fóra v hlavnom meste najľudnatejšej krajiny sveta prisľúbil čínsky prezident Si Ťin-pching africkým krajinám počas najbližších rokov rozvojovú pomoc vo výške 60 miliárd amerických dolárov.

Ani márnivosť, ani humanizmus
Si Ťin-pching počas rokovaní vyhlásil, že sa tieto peniaze v žiadnom prípade neminú na márnivé projekty, ale na životaschopné a hlavne ekologické úmysly. „Africké krajiny rady prijímajú pomoc od Číny, pretože na rozdiel od pomoci od západných krajín so sebou neprináša podmienky na demokratizáciu spoločnosti typu slobodných volieb či zníženia korupcie,“ uviedol Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers. Enormný objem pomoci však prináša aj riziká. Podľa Borosa je veľká časť čínskej pomoci vo forme dlhu. A už teraz majú jej viacerí adresáti problém splácať ho. „Čím viac bude takejto pomoci, tým viac môže byť bankrotov,“ predpovedá Boros. Jasné príklady nájdeme napríklad v Strednej Ázii či na Srí Lanke, kde je prístav Hambantota de facto už pod čínskou vlajkou. Pochybnosti sú aj o pomoci len z čírej ľudskosti. Dôvodov, prečo tak Číňania konajú, môže byť niekoľko. „Jedným z nich je prístup ku komoditám, ktoré musí krajina dovážať, alebo skrátka len snaha investovať devízové rezervy, ktoré naakumulovala počas obdobia podhodnotenej meny,“ dodáva Boros. Nemožno zabudnúť ani na hrozbu obchodnej vojny, v dôsledku ktorej sa Číne uzavreli niektoré trhy a druhá najsilnejšia ekonomika sveta sa tak snaží nájsť ďalšie odbytiská svojich tovarov. Zároveň chce kontrolovať silu 54 afrických štátov v OSN, pričom má so všetkými z nich dobré diplomatické vzťahy.


Výmena veľmocí
Do Afriky investovala Čína už aj v nedávnej minulosti. Podľa údajov britského denníka F

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.