Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 10:07

Trump už škodí Nemecku. Dôležité ukazovatele nečakane klesli

  • Podľa analytikov je zrejmé, že politika Trumpa už má na najväčšiu európsku ekonomiku negatívne dopady.
  • Nemecký vývoz aj priemyselná výroba nečakane klesli.
  • Prezident Trump vyvolal obchodné spory s Čínou, Európou a ďalšími regiónmi, keď uvalil vysoké clá na dovoz širokej škály produktov.
Trump už škodí Nemecku. Dôležité ukazovatele nečakane klesli
Zdroj: Reuters

Nemecký export aj priemyselná výroba sa v júli nečakane znížili. Štatistický úrad dnes oznámil, že vývoz klesol o 0,9 percenta a výroba o 1,1 percenta, zatiaľ čo analytici očakávali v oboch prípadoch vzostup.

Podľa analytikov je zrejmé, že ochranárska politika prezidenta USA Donalda Trumpa už má na najväčšiu európsku ekonomiku negatívne dopady.

Pozrite si vysvetľujúce video o obchodnej vojne

​Vývoz po očistení od sezónnych vplyvov sa v júli znížil o 0,9 percenta, zatiaľ čo dovoz o 2,8 percenta vzrástol, čo bolo najväčšie zvýšenie za takmer štyri roky.

Analytici v ankete agentúry Reuters pritom u oboch očakávali rast o 0,2 percenta. Dovoz dosiahol rekordné hodnoty 94,5 miliardy eur a obchodný prebytok sa tak znížil na 15,8 miliardy z júnových 19,3 miliardy eur.

Nekalé obchodné praktiky

Prezident Trump vyvolal obchodné spory s Čínou, Európou a ďalšími regiónmi, keď uvalil vysoké clá na dovoz širokej škály produktov.

Chce tým splniť svoj sľub, že ochráni americké pracovné miesta pred tým, čo nazýva nekalé obchodné praktiky.

Prepad priemyselných zákaziek

​Ministerstvo hospodárstva dnes oznámilo, že priemyselná výroba klesla o 1,1 percenta. Analytici podľa Reuters očakávali rast, a to o 0,2 percenta. Priemyselné zákazky potom po júnovom prepade, ktorý bol spresnený na 3,9 percenta, v júli klesli o 0,9 percenta.

Ministerstvo však predpokladá, že priemysel sa po nevýraznom začiatku tretieho štvrťroka, kedy boli úrady zahltené registráciami nových áut, vzápätí zotaví.

Optimistický je tiež ekonomický inštitút Ifo, ktorý zvýšil odhad rastu nemeckej ekonomiky na tento rok na 1,9 percenta, zatiaľ čo doteraz počítal so zvýšením o 1,8 percenta.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.