Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2018, 18:54

Merkelová chce naštartovať ekonomiku. Nemecko zníži dlh a investuje do zamestnanosti

Opatrenia majú zvýšiť domáci dopyt.

Merkelová chce naštartovať ekonomiku. Nemecko zníži dlh a investuje do zamestnanosti
Zdroj: Reuters

Nemecká vláda chce znížiť štátny dlh a investovať do zamestnanosti a infraštruktúry, aby podporila rast nemeckej ekonomiky a zároveň ju pripravila na prípadný hospodársky útlm. Vo svojom pravidelnom týždennom vyhlásení to uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Nemecký hospodársky inštitút Ifo tento týždeň zvýšil odhad tohtoročného rastu nemeckej ekonomiky na 1,9 percenta z predtým predpokladaných 1,8 percenta.

V budúcom roku by sa mal hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka podľa Ifo zvýšiť rovnako o 1,9 percenta, v roku 2020 by však mal rast spomaliť na 1,7 percenta.

Nemecká ekonomika je najväčšia v Európe a je na nej závislá aj veľa slovenských podnikov. V minulom roku sa nemecký HDP zvýšil o 2,2 percenta, čo bolo najprudšie tempo rastu za šesť rokov.

Miera nezamestnanosti v Nemecku sa teraz nachádza na 5,2 percenta, čo je najnižšia úroveň od znovuzjednotenia krajiny v roku 1990.

Merkelová podľa agentúry Reuters uviedla, že vláda chce v rámci rozpočtu na budúci rok uskutočniť investície, ktoré by pomohli vrátiť späť do práce dlhodobo nezamestnaných.

Vláda podľa kancelárky plánuje investovať aj do ciest, železníc a digitálnej infraštruktúry a znížiť dlh Nemecka na 60 percent z minuloročných 64 percent HDP.

Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska komisia už dávno Nemecko vyzývajú, aby zvyšovaním investícií podporilo domáci dopyt a prispelo tým k zníženiu globálnej ekonomickej nerovnováhy.

Nemecko dosahuje v zahraničnom obchode výrazný prebytok, čo kritizuje tiež napríklad americký prezident Donald Trump.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.