Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2018, 00:00

Indická rupia je na historickom minime

Indická rupia je na historickom minime
Zdroj: Reuters

Hlavná postava z oscarového filmu Milionár z chatrče, Jamal, by bola počas posledných dní nešťastná. Výhra 20 miliónov rupií, ktorú v snímke získal v televíznej súťaži, by sa mu teraz výrazne znehodnocovala. Začiatkom minulého týždňa prekonala indická mena hranicu 71 rupií za dolár, pred víkendom už hranicu 72 rupií za dolár. Dostala sa tak do najčervenších čísiel v histórii.

Chaos na rozvojových trhoch
Krajina povestná kastovníckym systémom sa s problémami neborí sama. Posledné dni sa nesú v duchu nedôvery voči viacerým ekonomikám a menám rozvíjajúcich sa krajín. Môžu za to hlavne Argentína a Turecko, ktoré sa kapitálový odlev snažili riešiť prostredníctvom pôžičiek. „Tieto výpredaje mali za následok zvýšenie nedôvery voči takmer všetkým menám emerging ekonomík. Rupia z nich ani zďaleka nepadá najviac,“ načrtol Kamil Boros, analytik spoločnosti X-Trade Brokers. Menové problémy riešia aj v Rusku, Južnej Afrike a Brazílii.


Pri Indii je však rozdiel vo veľkosti trhu. Hovoríme o obrovskom kolose s takmer nevyčerpateľným ľudským kapitálom. No kolos má problémy, ako najzávažnejší sa javí spomínané

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.