Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2018, 10:31

"Svet je veľký, som stále mladý a chcem skúšať nové veci." Šéf Alibaby skončí vo vedení

V čele jednej z najhodnotnejších svetových spoločností ho od 10. septembra budúceho roka nahradí 46-ročný Daniel Zhang.

"Svet je veľký, som stále mladý a chcem skúšať nové veci." Šéf Alibaby skončí vo vedení
Zdroj: Reuters

Šéf a spoluzakladateľ čínskeho internetového obchodu Alibaba Jack Ma, jeden z najbohatších obyvateľov Číny, odíde z vedenia firmy v septembri 2019.

V čele jednej z najhodnotnejších svetových spoločností ho podľa jej dnešného vyjadrenia od 10. septembra budúceho roka nahradí 46-ročný Daniel Zhang, ktorý zodpovedá za denný chod Alibaby už dlhšie ako päť rokov.

"Učitelia si vždy želajú, aby ich študenti prekonali, takže pre mňa a pre firmu je jedine zodpovedné odovzdať vedenie mladším a talentovanějším ľuďom," napísal dnes v deň svojich 54. narodenín v liste zákazníkom a akcionárom Ma.

"Svet je veľký, som stále mladý a chcem skúšať nové veci," dodal charizmatický šéf a bývalý učiteľ angličtiny, ktorý sa chce vrátiť k pedagogike a venovať sa dobročinnosti a ochrane životného prostredia.

Informácie, že všadeprítomná tvár a myšlienkový vodca Alibaby oznámi v deň svojich narodenín odchod z čela firmy, sa objavili už cez víkend. Doteraz ale nebolo isté, k akému dátumu sa tak stane.

Dlhé prechodné obdobie má zabezpečiť "hladké a úspešné" odovzdanie právomocí, napísal Ma, ktorý tak do septembra 2019 zostane predsedom predstavenstva.

Členstvo v predstavenstve si potom chce uchovať až do valného zhromaždenia akcionárov v roku 2020. Jeho nástupca Zhang tak vo svojej osobe bude proti bežným firemným zvyklostiam kumulovať funkciu vo vedení a v predstavenstve, zdôraznila agentúra Reuters.

Firma obchodovaná na newyorskej akciovej burze vo svojej poslednej výročnej správe uvádza, že zamestnáva asi 66 tisíc ľudí. V Číne má podľa agentúry DPA Alibaba 576 miliónov aktívnych užívateľov.

V tohtoročnom prvom fiškálnom štvrťroku zvýšila príjmy o 61 percent na 80,9 miliardy jüanov a jej trhová hodnota dosahuje skoro 420 miliárd dolárov. Okrem obchodovania na internete sa Alibaba zaoberá aj cloudovými službami a podniká aj v oblasti zábavy a médií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.