Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2018, 00:00

Prosperujúce regióny majú spoločnú črtu. Rímske cesty

Prosperujúce regióny majú spoločnú črtu. Rímske cesty
Zdroj: Reuters

Tie isté oblasti, ktoré prosperovali v minulosti, vykazujú vyššiu ekonomickú aktivitu i dnes. Zhodujú sa na tom ekonómovia aj historici. Prečo sa však bohatstvo v priebehu vekov koncentruje do rovnakých miest, nie je úplne jasné. No jedným zo spoločných znakov je sieť ciest, ktorú vybudovala ešte staroveká Rímska ríša.

História sa „opakuje“, ponúkajú možné vysvetlenia dánski vedci vedení profesorom ekonómie z kodanskej univerzity Carlom-Johanom Dalgaardom. Tí dospeli k záveru, že práve dvetisíc rokov staré cesty sú prvotnou príčinou prosperity mnohých európskych oblastí. Tieto cesty boli na svoju dobu mimoriadnym technologickým počinom. Historici ich mnohokrát označujú za jeden z kľúčových inžinierskych výdobytkov starovekého Ríma. „Do určitej miery je pojem rímska cesta terminus technicus. Tieto stavby boli precíznym spôsobom vymerané, vytýčené a neskôr konštruované,“ uvádza docent Jiří Musil z Ústavu pre klasickú archeológiu.


Okrem technickej vyspelosti vynikal tento projekt aj svojou veľkosťou. Podľa odhadov vybudovali Rimania v Európe až osemtisíc kilometrov ciest so spevneným povrchom, čo je približne toľko ako rozsah dnešnej diaľničnej siete v Spojených štátoch amerických.

Svetlo znamená prosperitu
Ako však môžu mať cesty staré dvetisíc rokov vplyv na dnešnú prosperitu? Dánski vedci túto spojitosť ilustrujú zisten

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.