Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2018, 00:00

Tesla dopláca na výstrelky Elona Muska. Akcie firmy ťahá nadol

Trhy citlivo reagujú na každé vyjadrenie zakladateľa Elona Muska. Výmena vizionára by však mohla spôsobiť výrazné výkyvy v ich hodnote.

Tesla dopláca na výstrelky Elona Muska. Akcie firmy ťahá nadol
Zdroj: Reuters

Akcie Tesly sa len za posledný mesiac prepadli o približne 30 percent. Za náhlymi výkyvmi ich hodnoty možno hľadať jedno meno – Elon Musk. Ten sa v poslednom čase obul nielen do potápačov, ktorí kritizovali jeho záchrannú miniponorku, ale zavaril si aj údajným fajčením marihuany počas videorozhovoru. Akcie sú tak neustále volatilné a ich pohyb je väčšinou smerom nadol.

Nečudo, že sa hovorí aj o jeho odvolaní či výmene. Verejnosť aj odborníci sa po sérii jeho výstredných statusov na sociálnych sieťach pýtajú, či je ešte stále vhodným vodcom Tesly.

„Vyzývame na vytvorenie funkcie spoluriaditeľa či prevádzkového šéfa,“ vyjadril sa James Albertine, analytik z maklérskej spoločnosti Consumer Edge. To, že by spoločnosť výstredného riaditeľa vymenila, je však nepravdepodobné, pretože by to mohlo mať výrazný vplyv na ďalší vývoj hodnoty firmy na burze.

Výmena, odstúpenie alebo odvolanie generálneho riaditeľa alebo iného vrcholového manažéra sprevádza vždy kolísanie hodnoty akcií firmy. Ako uviedol Samuel Izrael, analytik Capital Markets, zaujímavým javom je najmä to, že pri iných spoločnostiach trhy nie sú natoľko závislé od „správania“ vedenia ako v prípade Tesly.


Zatiaľ sa však zdá, že napriek dočasne stratovej stratégii by mohli byť Muskove plány z dlhodobého hľadiska úspešné. V druhom kvartáli roku 2018 totiž firma dosiahla historicky najvyšš

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.