Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2018, 14:14

Čína berie sklady Boeingu útokom, počas 20 rokov kúpi osemtisíc lietadiel

Boeing a jeho európsky rival Airbus o podiel na čínskom najrýchlejšie rastúcom leteckom trhu na svete súperia.

Čína berie sklady Boeingu útokom, počas 20 rokov kúpi osemtisíc lietadiel
Zdroj: Reuters

Čínske aerolinky do roku 2037 nakúpia 7 690 nových lietadiel spolu za 1,2 bilióna dolárov, odhaduje americká firma Boeing.

Najväčší výrobca lietadiel na svete tak na uvedené obdobie zvýšil svoj vlaňajší odhad čínskych nákupov o 6,2 percenta. 

Podľa utorkového oznámenia firmy Boeing sa čínske letecké spoločnosti budú v najbližších dvadsiatich rokoch snažiť udržať krok s rastúcim dopytom čínskej strednej triedy po lietaní.

"Vývoj v Číne možno dať do súvislosti s rastúcou strednou triedou, ktorá sa v posledných desiatich rokoch viac ako strojnásobila a očakáva sa, že sa v nasledujúcej dekáde ešte zdvojnásobí," uviedol zástupca marketingového oddelenia firmy Randy Tinseth.

Boeing a jeho európsky rival Airbus o podiel na čínskom najrýchlejšie rastúcom leteckom trhu na svete súperia. Obe firmy v krajine otvorili montážne závody.

Americká spoločnosť zostala zatiaľ bez následkov čínsko-americkej obchodnej vojny. Veľkých lietadiel sa čínske odvetné clá na tovar zo Spojených štátov zatiaľ netýkajú. Vlani dodal Boeing, ktorý sám seba označuje za najväčšieho amerického exportéra, viac než každé štvrté vyrobené lietadlo práve do Číny.

Firma dnes tiež uviedla, že čínsky podiel na svetovom trhu komerčných lietadiel bude do roku 2037 predstavovať osemnásť percent. V súčasnosti je to pätnásť percent.

Boeing odhaduje, že sa na celom svete v najbližších dvadsiatich rokoch predá viac ako 42 tisíc strojov v hodnote 6,3 bilióna dolárov. Ešte vlani podnik očakával, že svetové letecké spoločnosti nakúpia v uvedenom období len 41.030 lietadiel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.