Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2022, 21:40

Fed chystá skorší a rýchlejší rast úrokov. Za oživovaním ekonomiky sa skrýva aj ukončenie nákupov dlhopisov

Americká centrálna banka v zápisnici uviedla možnosť skorších a rýchlejších zvyšovaní úrokových sadzieb.

Fed chystá skorší a rýchlejší rast úrokov. Za oživovaním ekonomiky sa skrýva aj ukončenie nákupov dlhopisov
Zdroj: Reuters

Oživovanie ekonomiky a rast inflácie by si podľa predstaviteľov Americkej centrálnej banky mohli vyžiadať skoršie a rýchlejšie zvyšovanie úrokových sadzieb, než sa predpokladalo.

Vyplýva to zo zápisnice z decembrového zasadnutia banky, ktorý dnes spoločnosť zverejnila. Americké akcie na zverejnenie zápisu reagovali poklesom.

"Účastníci všeobecne poukazovali na to, že vzhľadom na ich individuálne výhľady pre ekonomiku, trh práce a infláciu by sa mohlo stať oprávneným zvyšovať základnú sadzbu skôr alebo rýchlejším tempom," píše sa v zápisnici.

Zápis tiež uvádza, že podľa niektorých predstaviteľov by mala centrálna banka relatívne skoro po začatí zvyšovania úroku začať znižovať objem dlhopisov vo svojom vlastníctve.

​Banka na decembrovom zasadnutí ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu v rozpätí nula až štvrť percenta. Oznámila však, že bude znižovať nákupy dlhopisov rýchlejším tempom, než plánovala. V marci by tak mala tieto nákupy úplne ukončiť.

Americká centrálna banka v decembri tiež signalizovala, že po ukončení nákupov tento rok trikrát zvýši úrokové sadzby.

Sprísňovanie menovej politiky má zvyčajne negatívny vplyv na akciové trhy. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, po zverejnení zápisnice zo zasadnutia banky strácal zhruba pol percenta a pohyboval sa v blízkosti 36 600 bodov.

Počas dňa pritom vystúpil až na nové rekordné maximum 36 952,65 bodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.