Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 00:00

Poľsko stopne uhlie. Staví na vzduch

Kým na Slovensku sa príplatky za spracovanie uhlia pre emisné kvóty zvýšili, náš severný sused zainvestuje do jeho útlmu 70 miliárd eur.

Poľsko stopne uhlie. Staví na vzduch
Zdroj: Reuters

Výroba elektriny z uhlia sa výrazne predražuje. Stojí za tým rekordný nárast cien emisných povoleniek, ktoré sa od zimy vyšplhali takmer na trojnásobok. Na situáciu reagujú štáty závislé od uhlia rôzne – kým slovenský regulátor schválil elektrárňam zvýšenie príplatku na uhlie, Poľsko ohlásilo radikálny útlm. Nemecko má predstaviť nový energetický plán do konca roka.


Znížiť do roku 2050 podiel uhlia na výrobe elektriny na polovicu. Takýto plán v pondelok oznámil poľský minister energetiky Krzysztof Tchórzewski s tým, že štát najzávislejší od uhlia v celej Únii to bude stáť približne 70 miliárd eur. Ako alternatívu minister uviedol plány investovať do veterných e

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.