Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 00:00

Optimizmus vládne aj indexom v strede Únie

Za posledné dva obchodné dni narástli burzy u našich severných, južných i západných susedov. K rastu pomohlo viacero faktorov.

Optimizmus vládne aj indexom v strede Únie
Zdroj: Reuters

V závetrí svetových indexov ako Dow Jones či S&P 500 žijú svojím životom aj burzy v našom regióne. Pražská burza PX, budapeštianska burza BUX a varšavská burza WIG20 sa môžu za posledné dva obchodné dni pochváliť rastom.

Index v našom bývalom hlavnom meste si koncom minulého týždňa pripísal 0,62 percenta a po víkendovej prestávke dokonca takmer 1,2 percenta. Objem obchodu atakoval hranicu 678 miliónov českých korún. V Budapešti bolo rušno o niečo menej, rast si index BUX pripísal len v pondelok, a to o 0,03 percenta. Vo Varšave zaznamenali rast podobne ako v Budapešti len v pondelok a konkrétne o 0,6 percenta. Počas včerajška sa však všetky tri dostali do červených čísel, z dlhodobého hľadiska však majú tendenciu rásť.

Kombinácia viacerých faktorov
Indexy prirodzene odrážajú kondíciu každej ekonomiky alebo regiónu, sektora, ktorý reprezentujú. Pod ich rast sa tak podpísalo hneď niekoľko vecí. Makroekonomický vývoj je jeden, no nie jediný faktor, ktorý ovplyvňuje dianie na burzách. Dobrú kondíciu poľskej, maďarskej a českej ekonomiky tak dopĺňa vyhlásenie hlavného vyjednávača Únie pre brexit Michela Barniera o tom, že do niekoľkých

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.