Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 08:37

Ryanair ruší lety. Piloti v Nemecku štrajkujú

Spoločnosť hrozí prepúšťaním v prípade, že budú štrajky pokračovať.

Ryanair ruší lety. Piloti v Nemecku štrajkujú
Zdroj: Reuters

Piloti a palubný personál írskeho Ryanairu v Nemecku dnes celý deň štrajkujú, zrušených je 150 zo 400 plánovaných letov z krajiny a do krajiny. Najväčšia európska nízkonákladová aerolinka svojim zamestnancom hrozí, že v prípade ďalších štrajkov začne prepúšťať.

Ohlásený štrajk za vyššie platy a lepšie pracovné podmienky začal na 12 nemeckých letiskách v noci na dnes a skončiť by mala vo štvrtok vo 2:59 SELČ. Dnes ráno to vo Frankfurte nad Mohanom uviedla zástupkyňa odborového zväzu pracovníkov v službách Verdi.

Na najväčších nemeckých letiskách bolo ráno zrušených päť z desiatich letov, ich zoznam firma nezverejnila. Pasažieri Ryanairu musia počítať ako s početnými výpadkami tak s meškaním. Podnik už skôr uviedol, že dotknutí zákazníci budú o situácii okamžite informovaní a odškodnení.

Írsky dopravca čelí kritike odborov naprieč Európou. Obzvlášť v Nemecku sa zamestnancom nepáči, že sa najímajú prostredníctvom pracovných agentúr, ako je McGinley Aviation.

Nenašli dohodu

Vlani v decembri Ryanair dokázal odvrátiť rozsiahle štrajky, keď sa prvýkrát vo svojej 32-ročnej histórii rozhodol uznať odborové zväzy.

Od tej doby sa mu však nepodarilo s radom z nich uzavrieť dohody o pracovných podmienkach. V lete tak nasledovala najväčšiu vlna štrajkov v histórii firmy a rušenie stoviek letov.

V auguste sa aerolinky dohodli s írskymi pilotmi a vyjadrili nádej, že zmier čoskoro docielia aj na ďalších európskych trhoch.

Hrozia prepúšťaním

Minulý týždeň však pohrozili odborové zväzy zastupujúce palubný personál v Taliansku, Portugalsku, Belgicku, Španielsku a Holandsku štrajkom za lepšie pracovné podmienky na konci septembra.

Letecká spoločnosť považuje ich požiadavky za neoprávnené. Pohrozila, že ak budú štrajku pokračovať, pristúpi k rušeniu niektorých základní a pracovných miest.

Ryanair lieta do desiatok krajín, vrátane Českej republiky. V minulom roku prepravil približne 130 miliónov cestujúcich. V Nemecku má základne na 19 letiskách.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.