Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 14:22 Aktualizované dňa 13.09.2018 o 15:45

Mínus 15 miliárd. ECB zniži nákup dlhopisov na polovicu

  • Banka dnes tiež potvrdila, že je pripravená do konca roka nákupy dlhopisov úplne ukončiť.
  • Základné úrokové sadzby ECB ponechala na rekordných minimách a ďalej očakáva, že tam zostanú aspoň do leta budúceho roka.
  • S ohľadom na obavy z protekcionizmu a z turbulencií v niekoľkých hlavných ekonomikách ECB mierne znížila výhľad rastu ekonomiky eurozóny.
Mínus 15 miliárd. ECB zniži nákup dlhopisov na polovicu
Zdroj: REUTERS/Ralph Orlowski

Európska centrálna banka (ECB) od októbra zníži mesačný objem nákupov dlhopisov na 15 miliárd eur z terajších 30 miliárd. Banka dnes tiež potvrdila, že je pripravená do konca roka nákupy dlhopisov úplne ukončiť.

Základné úrokové sadzby ECB ponechala na rekordných minimách a ďalej očakáva, že tam zostanú aspoň do leta budúceho roka. Základný úrok ECB predstavuje nula percent. Banka zároveň mierne zhoršila výhľad ekonomiky eurozóny na tento a budúci rok.

"Najväčším zdrojom neistoty v globálnej ekonomike je rastúci protekcionizmus, čo sa odráža v súčasných makroekonomických prognózach iba v rozsahu opatrení, ktoré už boli prijaté. Súčasné prognózy teda nezohľadňujú kroky, ktoré boli oznámené a ktoré hrozia," povedal na tlačovej konferencii šéf ECB Mario Draghi .

Zníženie výhľadu rastu ekonomiky

S ohľadom na obavy z protekcionizmu a z turbulencií v niekoľkých hlavných ekonomikách ECB mierne znížila výhľad rastu ekonomiky eurozóny na tento i budúci rok.

Na tento rok na dve percentá z doposiaľ predpovedaných 2,1 percenta, na rok budúci na 1,8 z doterajších 1,9 percenta. Na rok 2020 ECB naďalej počíta s rastom HDP o 1,7 percenta. Rast spotrebiteľských cien potom centrálna banka na všetky tri roky odhaduje na 1,7 percenta.

K ekonomike eurozóny Draghi uviedol, že od roku 2013 vytvoril trh práce 9,2 milióna pracovných miest a že sa zvyšujú mzdy. "Sme presvedčení, že náš súčasný postoj v oblasti menovej politiky je v súlade s naším (inflačným) cieľom," povedal.

Úrokové sadzby ostanú rovnaké

"Rada guvernérov očakáva, že základné úrokové sadzby ECB zostanú na súčasnej úrovni aspoň do leta 2019 a v každom prípade tak dlho, ako bude potrebné, aby sa zabezpečilo, že sa bude inflácia naďalej udržateľným spôsobom približovať k hodnotám, ktoré sú v strednodobom horizonte pod dvoma percentami, alebo blízko tejto hodnoty," uviedla banka.

ECB sa prostredníctvom nízkych úrokov a rozsiahlych nákupov dlhopisov snaží podporovať hospodársky rast a infláciu v eurozóne.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v druhom štvrťroku zvýšil o 0,4 percenta, rovnakým tempom ako v prvom kvartáli. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v auguste spomalilo na dve percenta z júlových 2,1 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.