Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2018, 00:00

Pád Lehman Brothers. Kríza, ktorá pochovala stovky bánk

Bankrot bankového obra zostáva symbolom začiatku najväčšej krízy 21. storočia.

„To najhoršie už je za nami,“ povedal Richard Fuld, šéf Lehman Brothers začiatkom roku 2008. Len niekoľko mesiacov na to štvrtá najväčšia banka USA skrachovala. Trojdňové záchranné rokovania v americkej centrálnej banke Fed sa skončili fiaskom.

A tak musela banka 15. septembra oficiálne požiadať o ochranu pred veriteľmi. Fed pritom krátko predtým zachránil niekoľko iných veľkých finančných hráčov, napríklad legendárne hypotekárne domy Freddie Mac a Fannie Mae. Aj preto bol pád „Lehmanovcov“ pre trh prekvapivý.

Reakcia búrz bola prakticky okamžitá. Len hodinu po oznámení bankrotu prišli akciové trhy o 300 miliárd dolárov. Počas dňa sa index Dow Jones, jeden z najznámejších indikátorov amerického akciového trhu, prepadol o neuveriteľných 500 bodov. Z trhu celkovo zmizlo viac než 700 miliárd dolárov.

Aj keď sa Amerika už nejaký čas zmietala v hypotekárnej kríze, práve krach Lehman Brothers spôsobil dominový efekt: na pokraj krachu sa dostali ďalšie veľké finančné inštitúcie, ktorým museli pomáhať vlády po celom svete. Aj tak však kríza počas nasledujúcich rokov pochovala stovky bánk.

„Lehman Brothers sa už aspoň trikrát vo svojej dlhej histórii vrátila hrobárovi z lopaty,“ povedal pre HN tesne po krachu bankový analytik Vladimír Vaňo, dnes ekonóm skupiny CentralNic. Štvrtýkrát sa to banke nepodarilo. Išlo o najväčší krach v americkej histórii, ktorý sa stal zároveň spúšťačom najväčšej globálnej hospodárskej krízy 21. storočia.


Fakty o Lehman Brothers
– vznikla v roku 1850


– v roku 2007 sa umiestnila na prvom mieste rebríčka najobdivovanejších investičných firiem, ktorý zostavuje Forb

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.