Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2018, 00:00

Rozhodnutie, ktoré poslalo Západ do priepasti. Deň pred krachom o ňom vedelo len pár ľudí

Pád jednej z najznámejších investičných bánk bol jednou z kľúčových udalostí krízy. Stalo sa tak 15. septembra 2008.

Je nedeľa 14. septembra 2008, popoludnie. Iba istý okruh ľudí vie, že práve padlo rozhodnutie, ktoré pošle Západ na niekoľko rokov do krízovej priepasti. Skrachovali rokovania o záchrane investičnej banky Lehman Brothers.

​Pondelok, 15. september 2008, ráno. Svet sa na chvíľu zastavil. Ikona investičného bankovníctva požiadala oficiálne o ochranu. A roztočila tým špirálu paniky, prepúšťania a recesie, ktorá zasiahla USA aj Európu. Z Lehmanovcov sa stal oficiálny spúšťač zatiaľ najhoršej krízy v 21. storočí. „Pád Lehman Brothers bol jednou z kľúčových udalostí krízy. Americká vláda a centrálna banka ukázali, že sú ochotné nechať zbankrotovať veľkú finančnú inštitúciu,“ povedal analytik XTB Kamil Boros.

Tá sa o niekoľko mesiacov dostala aj na Slovensko. Prepad ekonomiky o 5,4 percenta. Nárast deficitu v roku 2009 na 7,9 percenta, teda o 5,6 percentuálneho bodu oproti roku 2008. A tiež dlhu z 28,2 percenta v roku 2008 na 36 percent. A práve dlh, ktorý má byť na tento rok 49,8 percenta, je jednou z mála oblastí, v ktorej sme nedokázali dosiahnuť predkrízové úrovne.

A teraz, 10 rokov po kríze? O 30 miliárd väčší export

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.