Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 22:10

10 rokov po páde Lehman Brothers: Kríza by dnes udrela viac ako v roku 2008

Pre Slovensko bol hlavným spúšťačom výpadok zahraničného dopytu.

Keď v decembri 2008, tri mesiace po páde Lehman Brothers, Národná banka predstavovala svoju prognózu vývoja slovenskej ekonomiky, predpovedala nám takmer päťpercentný rast. Oproti predošlému obdobiu tak malo prísť zvoľnenie, no aj napriek tomu išlo o pozitívne číslo. Už vo februári však vydala opravu, kde rast skresala na polovicu. Nakoniec HDP v tom roku nerástol vôbec a prvýkrát v našej histórii výrazne klesal. Tak odštartovala kríza na Slovensku. Prišla nečakane, slovenskí ekonómovia si totiž nepripúšťali, že by mohlo prísť k pádu.

Lámeme rekordy
Ako vysvetľuje ekonóm zo Slovenskej akadémie vied Karol Morvay, ktorý už 20 rokov vypracúva každoročne pre OSN správu o hospodárskom vývoji Slovenska, „bola to kolektívna chyba. Keď máte ekonomiku, ktorá dosť dlho silno rastie, tak si podvedome nepripúšťate, že by mohla aj padnúť. Bola to nová nepredvídaná situácia.“ Ešte v roku 2007 totiž rast dosiahol 10,8 percenta, o rok neskôr 5,6 percenta.

​V roku 2009 sa však naplno prejavil výpadok zahraničného dopytu, čo bola najhlavnejšia príčina pádu. Podľa Morvaya sa teda náš štát v kríze ocitol z veľkej miery nevinne. „Našou vinou bolo však to, že v tých časoch, keď sme výrazne rástli, sme nemysleli na to, že raz môže byť aj horšie a že si treba robiť aj rezervy,“ poukázal. Tak sa stalo, že kým ešte v roku 2008 bol štátny dlh na úrovni 28 percent HDP, dnes je to viac ako 50 percent. Okrem tohto ukazovateľa sa nám však podarilo prekonať takmer všetky predkrízové hodnoty.


Zamestnanosť sa neustále znižuje a takmer každý mesiac láme nové historické rekordy, aktuálne je jej miera 6,6 percenta, pričom v roku 2008 to bolo o tri percentuálne body viac. Priemerná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.