Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2018, 00:00

Dramatické udalosti spred desiatich rokov: Bol to obrovský šok, ktorý spôsobil paniku

  • V štúdiu HNtelevízie sme sa rozprávali s bývalým guvernérom NBS Ivanom Šramkom.
  • Ako si spomína na dramatické udalosti zo septembra 2008, kedy skrachovala banka Lehman Brothers a naplno sa rozbehla kríza?
  • A hrozí nám podobná kríza aj v súčasnosti?
  • Dozviete sa v rozhovore.

Krach banky Lehman Brothers z 15. septembra 2008 bol rekordným bankrotom v americkej histórii, ktorý naštartoval svetovú finančnú krízu. O týchto udalostiach spred desiatich rokov sme sa v štúdiu HNtelevízie rozprávali s vtedajším guvernérom NBS Ivanom Šramkom, podľa ktorého išlo o obrovský šok, ktorý spôsobil paniku.

"Celý svet musel prijímať dramatické opatrenia na to, aby vôbec zachoval ekonomiku pri živote," spomína Šramko, ktorý stál na čele NBS v rokoch 2005 až 2010. V súčasnosti je predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

ECB sa vtedy ukázala ako extrémne schopná inštitúcia, čo sa však nedá povedať o vládach, tvrdí.

"To poučenie je jednoznačné, že ten (bankový, pozn. red.) sektor je treba regulovať a je treba sprísniť pravidlá tak, aby k takýmto problémom nemohlo v budúcnosti prichádzať," myslí si Šramko.

V našich bankách neboli toxické aktíva, zdôrazňuje bývalý šéf NBS v rozhovore. "Priamy dopad alebo paralela medzi Lehman Brothers a naším bankovníctvom neexistovala," vyhlásil. Čo je podľa neho faktorom toho, prečo bol dopad krízy u nás menší ako v niektorých iných európskych krajinách.

Viac sa dozviete vo videu vyššie.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.