Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2018, 00:00

Spojené štáty predbehli Rusko. Stali sa top producentom ropy

Spojené štáty predbehli Rusko. Stali sa top producentom ropy
Zdroj: Reuters

Rusko už podľa krátkodobého odhadu štatistík americkej agentúry EIA (Energy Information Administration) nie je najväčším svetovým producentom ropy. Po prvýkrát od roku 1973 stoja na pomyselnej prvej priečke Spojené štáty, ktorých produkcia sa za posledných desať rokov viac než zdvojnásobila.

Predbehnú aj Arabov
Výroba ropy v Spojených štátoch od roku 2007 vzrástla zhruba dvojnásobne, čo po prvýkrát od februára 1999 stačilo na to, aby svojou produkciou prekonali Rusko. Vyplýva to z krátkodobých odhadov EIA. „Ide o historický míľnik, ktorý hovorí: nikdy nepodceňujte americký ropný priemysel,“ povedal Bob McNally, prezident konzultačnej spoločnosti Rapidan Energy Group.

Napriek tomu, že agentúra nezverejňuje prognózy týkajúce sa produkcie Ruska a Saudskej Arábie, očakáva, že produkcia v Spojených štátoch bude v na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.