Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2018, 15:02 Aktualizované dňa 18.09.2018 o 15:42

Čína podáva sťažnosť na Spojené štáty, dôvodom sú clá

Donald Trump v noci na utorok ohlásil zavedenie ďalších ciel.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Čína oznámila, že uvalí odvetné clá na tovary z USA. Dôvodom sú clá USA na čínske tovary v hodnote 200 miliárd USD (171,36 miliardy eur), ktoré ohlásila administratíva prezidenta Donalda Trumpa. 

Peking takisto podáva sťažnosť v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) na nové clá USA, ako uviedlo čínske ministerstvo obchodu.

Čínske clá na tovary v hodnote 60 miliárd USD začnú platiť 24. septembra a dotknú sa viac než 5-tisíc amerických produktov. Americké burzy po oznámení prišli o časť predchádzajúcich ziskov.

Kľúčový index Dow Jones Industrial Average bol po oznámení Pekingu v pluse 17 bodov, keď predtým jeho zisky dosiahli takmer 100 bodov. Oslabili aj indexy S&P 500 a Nasdaq 100.

Americký prezident Donald Trump v noci na utorok ohlásil zavedenie ďalších ciel vo výške 10 percent na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 miliárd USD (171,36 miliardy eur). Clá od začiatku budúceho roka vzrastú na 25 percent.

"Ak Čína prijme odvetné opatrenia proti našim farmárom alebo iným odvetviam, okamžite spustíme fázu tri, čo znamená clá na ďalší import v hodnote približne 267 miliárd USD," varoval Trump.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.