Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2018, 19:00

Lacnejšiemu benzínu na našich pumpách by najviac mohol pomôcť Trump, hovorí analytik

  • Ceny ropy na svetových trhoch v poslednom období dvakrát atakovali hranicu 80 dolárov za barel.
  • V dôsledku rástli ceny aj na slovenských pumpách. 
  • Analytik Kamil Boros vysvetľuje príčiny tohto rastu a prognózuje vývoj na najbližšie obdobie. 
  • Máme sa pripraviť na ďalšie zdražovanie? 
  • Za akých okolností by mohli ceny pohonných hmôt klesať? 

Ceny benzínu na slovenských pumpách v uplynulých týždňoch rástli, až sa dostali na takmer štvorročné rekordy. S analytikom X-trade Brokers Kamilom Borosom sme sa rozprávali o tom, či môžeme očakávať ďalší rast a kde sú jeho príčiny. 

​Dôvodom je v prvom rade rast cien ropy, ktorá v poslednom období dvakrát atakovala 80 dolárov za barel. Boros v tomto smere vidí krátkodobé ale aj dlhodobé faktory, ktoré spôsobili nárast. 

Ceny ropy rastú dlhodobo

z krátkodobého hľadiska je to jednak hurikánová sezóna v USA a sankcie voči Iránu. "Spojené štáty sa v poslednom čase niekoľkokrát vyjadrili, že chcú, aby Irán v čase platnosti sankcií nevyvážal žiadnu ropu," vysvetľuje Boros s tým, že v predchádzajúcom sankčnom období ropu od Iránu kupovali najmä Čína a India. 

Z dlhodobého hľadiska Boros pripomína situáciu z roku 2016, kedy bol veľký prebytok ropy. "Tento prebytok sa podarilo odbúrať. Nerovnováha na trhu sa odstránila a to je ten dôvod, prečo cena ropy z dlhodobého hľadiska rastie," vysvetľuje analytik. 

Do nadchádzajúceho obdobia nevylučuje, že ropa prekoná hranicu 80 dolárov za barel. To sa podľa neho môže udiať na základe troch faktorov. Pripomína však, že sa nedeje nič zásadné a z pohľadu cien pohonných hmôt u nevidí dôvod na paniku. 

"Cena ropy by mala v najbližších týždňoch skôr stagnovať. Ekonomiku to nejako zásadne nepoškodilo, ten rast cien ropy nebol nejaký prudký," hovorí Boros a dodáva, že "sa nedeje nič strašné."

Dočkáme sa lacnejšieho benzínu?

Je teda možné, že ceny benzínu a nafty na našich pumpách budú v najbližšom období stagnovať prípadne mierne rásť. Boros však hovorí, že za určitých okolností by mohlo dôjsť aj k výraznejšiemu poklesu cien ropy a teda aj pohonných hmôt na našich pumpách. 

Pomôcť by tomu mohol americký prezident Donald Trump a jeho opatrenia. Analytik je však skepitcký a hovorí, že "sa to zrejme nestane."

Aké opatrenia by mohol americký prezident zaviesť, aby sme za benzín ušetrili sa dozviete v rozhovore. 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.