Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2018, 00:00

Jaguar trápi brexit. Slovensko môže získať

Po nedávnom rušení jedného tisíca pracovných miest sa výrobca rozhodol obmedziť výrobu. Chce tak zabrániť ďalšiemu prepúšťaniu.

Jaguar trápi brexit. Slovensko môže získať
Zdroj: Peter Mayer

Na odchod Veľkej Británie z Európskej únie pod taktovkou premiérky Theresy Mayovej sa s blížiacim dátumom brexitu valí kritika z každej strany. K politikom sa pridávajú už aj firmy, ktoré trpia strachom z neistoty, akú podobu bude mať konečný rozvod s Úniou.

Pozrite sa do závodu Jaguar Land Rover v Nitre:

Pred pár dňami sa pridala aj automobilka Jaguar Land Rover, ktorá má čoskoro vyrábať aj na Slovensku. „V tejto chvíli neviem ani to, či naše výrobné závody v Británii dokážu fungovať do 30. marca,“ konštatoval šéf výrobcu luxusných automobilov Jaguar Land Rover Ralph Speth. Podľa poslanca Bernarda Jenkinsa išlo o šírenie zbytočnej paniky.

Realita však ukazuje, že obavy šéfa automobilky sú oprávnené. Firma oznámila, že obmedzuje výrobu, vďaka čomu budú dve tisícky britských zamestnancov pracovať len tri dni v týždni.

Prepúšťal, teraz obmedzuje
„Vzhľadom na pokračujúce negatívne vplyvy zasahujúce automobilový priemysel dočasne upravujeme naše produkčné rozvrhy v závode v Castle Bromwich,“ uvádza výrobca. Obmedzenie výroby je aktuálne od začiatku októbra do decembra. Výrobca sa podľa vlastných slov týmito krokmi snaží o minimalizáciu ekonomických dosahov i zachovanie pracovných miest.

Kým na Slovensku má spoločnosť v pláne zamestnancov prijímať, v zahraničí musela prepúšťať. V Anglicku zrušila celkovo vo svojich dvoch závodoch tisíc pracovných miest a značne obmedzila produkciu. Automobilka, ktorá má na tamojšom trhu tretinový podiel, potvrdila, že nebude zrušené miesta obnovovať. Takzvaný tvrdý brexit by totiž so sebou niesol aj zavedenie ciel na dovoz z Británie do Európskej únie, pričom by spoločnosť vinou toho ročne strácala 1,4 miliardy eur.

Jaguár je však podľa analy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.