Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2018, 10:16

Predaj áut v EÚ pred zmenou emisnej normy prudko vzrástol

V auguste, ktorý býva najslabším mesiacom roka, predstavoval nárast 31,2 percenta na viac ako 1,1 milióna vozidiel.

Predaj áut v EÚ pred zmenou emisnej normy prudko vzrástol
Zdroj: MAFRA/František Vlček

Zmena emisnej normy, ktorá začala platiť od septembra, podporila rast predaja nových osobných automobilov v Európskej únii v predchádzajúcom období.

Nezvyčajne vysoký odbyt zaznamenali najmä letné mesiace. V júli dopyt po nových autách medziročne stúpol o 10,3 percenta, registrovaných bolo takmer 1,3 milióna osobných vozidiel.

V auguste, ktorý býva najslabším mesiacom roka, predstavoval nárast 31,2 percenta na viac ako 1,1 milióna vozidiel. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Za mimoriadnym rastom podľa ACEA stojí zavedenie novej metodiky merania emisií a spotreby automobilov WLTP (Worldwide Harmonized Light Duty Vehicles Test Procedure), ktorá sa týka všetkých nových registrovaných vozidiel od 1. septembra 2018. Niektorí výrobcovia preto ponúkali vozidlá pred WLTP za veľmi atraktívne ceny.

V auguste sa najviac darilo automobilke Renault, ktorá zvýšila predaja o 56,4 percenta, jej partner Nissan potom o 46,3 percenta. Volkswagen zaznamenal rast o 39,3 percenta a Fiat Chrysler o 38,9 percenta.

Predaj nových osobných automobilov v EÚ sa za prvých osem mesiacov tohto roka medziročne zvýšil o 6,2 percenta na 10,8 milióna vozidiel.

Čo sa týka hlavných trhov, za prvých osem mesiacov registrácie nových osobných automobilov vzrástli v Španielsku o 14,6 percenta, vo Francúzsku o 8,9 percenta a v Nemecku o 6,4 percenta. V Taliansku stagnovali a v Británii o 4,2 percenta klesli. V Českej republike registrácie podľa ACEA stúpli o 4,3 percenta a na Slovensku o 11 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.