Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2018, 10:56

Šéf Danske Bank odstúpil. Banka čelí obvineniu z prania špinavých peňazí

  • Akcie banky dnes v reakcii oslabili asi o päť percent.
  • Vyšetrovanie zahŕňalo 15 tisíc klientov, cez ktorých účty prešlo asi 200 miliárd eur.
  • Transakcie spadajú do rokov 2007 až 2015 a sú spájané s praním špinavých peňazí pochádzajúcich z Ruska, Moldavska a z Azerbajdžanu.

Šéf Danske Bank odstúpil. Banka čelí obvineniu z prania špinavých peňazí
Zdroj: Reuters

Šéf najväčšej dánskej bankovej spoločnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvineniu, že cez svoju estónsku pobočku roky umožňovala legalizovať príjmy z trestnej činnosti.

Výkonný riaditeľ Thomas Borgen z funkcie odstúpil aj napriek tomu, že správa z interného vyšetrovania mu žiadnu priamu vinu za škandál nedáva. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

"Je jasné, že Danske Bank nesplnila svoje zodpovednosti, pokiaľ ide o prípadné pranie špinavých peňazí v Estónsku. Ja toho hlboko ľutujem," uviedol Borgen.

Podozrivé transakcie

Informoval zároveň, že vyšetrovanie zahŕňalo 15 tisíc klientov, cez ktorých účty prešlo asi 200 miliárd eur. Väčšina týchto transakcií je podozrivá.

Agentúra Bloomberg začiatkom júla informovala, že estónska súčasť Danske Bank mohla využiť na legalizáciu minimálne 8,3 miliardy dolárov pochádzajúcich z trestnej činnosti.

Transakcie spadajú do rokov 2007 až 2015 a sú spájané s praním špinavých peňazí pochádzajúcich z Ruska, Moldavska a z Azerbajdžanu.

Akcie oslabili

Akcie banky dnes v reakcii oslabili asi o päť percent. Za posledného pol roka však odpisujú už okolo 30 percent.

Banka už skôr priznala nedostatky vo svojom systéme proti praniu špinavých peňazí v Estónsku. Kvôli tomu ju vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní nielen v Dánsku a Estónsku, ale podľa správy denníka The Wall Street Journal (WSJ) tiež v Spojených štátoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.