Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.01.2022, 08:27

V Británii stúpol predaj nových áut len mierne. Môže za to pandémia i nedostatok polovodičov

Británia je tretím najväčším automobilovým trhom v Európe.

V Británii stúpol predaj nových áut len mierne. Môže za to pandémia i nedostatok polovodičov
Zdroj: AAA Auto (ilustračná snímka)

Počet registrácií nových áut v Británii v minulom roku vzrástol o jedno percento na 1,65 milióna vozidiel. Zostal však 28,7 percenta pod úrovňou z roku 2019, teda z obdobia pred pandémiou.

Za slabým výkonom z veľkej časti stojí nedostatok polovodičov, ale aj priamy vplyv pandémie. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnil britský zväz výrobcov a predajcov áut SMMT. Británia je tretím najväčším automobilovým trhom v Európe.

"Pre automobilový priemysel to bol ďalší zúfalo neuspokojivý rok, pretože covid naďalej vrhá tieň na akékoľvek oživenie. Výrobcovia stále zápasia s nespočetnými problémami, predovšetkým s celosvetovým nedostatkom polovodičov, ktorý ničí dopyt," uviedol generálny riaditeľ SMMT Mike Hawes.

Zväz v októbri predpovedal, že predaj nových áut v Británii v tomto roku stúpne na 1,96 milióna. Stále však zostane pod úrovňou roku 2019, kedy sa predalo 2,3 milióna vozidiel.

​Automobilový priemysel je celosvetovo jedným z najviac postihnutých problémami v dodávateľskom reťazci. V Nemecku, ktoré je najväčším automobilovým trhom v Európe, vlani klesol predaj nových áut o 10,1 percenta.

SMMT uviedol, že hlavným svetlým bodom bol rýchly rast predaja elektromobilov. Vlani bolo zaregistrovaných zhruba 190-tisíc batériových elektrických vozidiel, čo bolo viac ako v predchádzajúcich piatich rokoch dohromady.

Elektromobily sa spolu s hybridnými plug-in vozidlami, ktoré sa dobíjajú zo zásuvky, na celkovom predaji nových áut vlani podieľali 18,5 percentami. Hybridných plug-in vozidiel sa predalo 115-tisíc.

Britská vláda uviedla, že od roku 2030 zakáže predaj nových vozidiel s naftovým a benzínovým motorom. Niektoré hybridné vozidlá ale zostanú v predaji až do roku 2035, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.